Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... accident auto in timpul programului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

accident auto in timpul programului

buna ziua!
va prezint urmatoarea speta,la care astept un raspuns urgent:

angajatul unei firme ,pe postul de sofer ,a avariat un autoturism al unei persoane.
RCA-ul pe care firma il incheiase pentru respectiva masina ,condusa de angajat era cu franciza.in acest caz ,firma asiguratoare ,a despagubit numai cu 50 % din total plata avarie.
cine este obligat de lege sa suporte diferenta de plata,angajatul sau angajatorul?
costi_smkr a scris:

chiar nu vreau sa-ti mai bati capul!

Imi cer scuze ca am indraznit sa va raspund dvs. la intrebarea initiala, si celor care au discutat ulterior problema politei, la dubiile pe care le-au exprimat.
O minima decenta fata de alti utilizatori ma impiedica sa imi sterg raspunsurile anterioare, pe care acum regret ca vi le-am oferit.

costi_smkr a scris:

vreau opiniile specialistilor!

Va doresc succes in obtinerea lor.

costi_smkr a scris:

am trecut aceasta speta la "rubrica de dreptul muncii"deoarece era vorba despre o presupusa fapta a unui angajat.

Acceasi intelegere a topicului dvs. am avut-o si eu, incercand sa o punctez si fata de alti utilizatori / repondenti ulteriori ca nu va interesau probleme ale politei, ci ale relatiei de munca.

Numai bine.
smeagull, utilizator