Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... deducere preluare praxis
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

deducere preluare praxis

Va rog sa-mi comunicati cum pot deduce cumpararea praxisului de medicina de familie (lista de capitatie si patrimoniul de afectatiune profesionala)?
La data cumpararii(aprilie 2009)spatiul era concesionat de la Primarie.Ulterior (noiembrie 2009) spatiul l-am cumparat.Cum pot deduce cumpararea spatiului in care functioneaza cabinetul?E importanta vechimea cladirii ?
Multumesc.
Forma de organizare este si nu societate comerciala.
Cum ma sfatuiti sa rezolv situatia data?
cabinet medical individual
Cum a spus @alcibiade: fiind obtinut cu titlu oneros este imobilizare necorporala amortizabila in termen de maxim 5 ani de la data achizitiei; ca urmare, valoarea platita se imparte la 5 apoi inca la12 si aceea e cheltuiala lunara.