avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 897 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... anulare contract pe motivul erorii obstacol
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

anulare contract pe motivul erorii obstacol

In vara anului 2008 am negociat cu parintii prietenei mele constructia unei case care era deja inceputa. Acestia spuneau ca aceasta casa este pt prietena mea si vazand ca nu au posibiliatea sa o termine le-am propus sa le dau 20 mii eur ca sa o finalizeze cu conditia sa am si eu o cota parte.Acestia spuneau ca ei o sa vrea sa steie si ei intr-o camera ca lor nu le trebuie ca au apart lor. Dupa ce am purces la vanzarea ap proprietate pers si le-am dat banii, au finalizat intr-o oarecare masura casa, nu cum am negociat si apoi nu mai vroiau sa faca actele. Apoi am aflat ca acel pamant era ipotecat, ca de fapt ei stateau in chirie etc. ca vroiau sa ne faca acte cu drept de uzufruct viager si intretinere si fel de fel de mizerii, am facut plangere penala pt inselaciune in care specificam acestea si ca nu am negociat asa. Dupa multe greutati am reusit sa facem un ante contract de v-cump, apoi contractul final de v-cumparare, intabulat si cu sumele exacte. Dupa ce acestia au devenit recalcitranti si violenti i-am evacuat si acestia au intentat proces de nulitate a contractului de vanzare -c, desi exista un ante contract, o procura in care unul imputerniceste pe celalalt sa finalezeze actele(era plecat din tara la acel moment), si contractul final, invocand eroarea obstacol, eror in negotio,sustinand ca ei asa au vrut sa incheie actele, cu uzufruct si ca nu au unde sta, desi li s-a prezentat la notar de fiecare data situatia si desi au avut o plangere penala pt inselaciune in care specificam ca nu am negociat nici un uzufruct si ca nu mi-a s fi vandut casa sa le fac altora casa . aU SANSE SA NE ANULEZE CONTRACTUL MIE SI PRIETENEI MELE??? Plus ca am fost obligati de banca sa giram imprumutul lor cu casa construita?
este extrem de complexa cauza dvs....cred ca nimeni de pe aici nu poate determina un pronostic argumentat....:D
oricum, ca o parere personala, cu datele pe care le-ati invocat, cred totusi ca in cauza ,,cheia,, se regaseste undeva in acea .....procura ( imputernicire ), deoarece in acest caz procura trebuie sa fie ,,mandat special,, in sensul de imputernicire pentru acte de ,,dispozitie,, si nu o procura cu caracter general.....pentru ,,finalizarea actelor,,....:D
va recomand sa consultati un avocat competent pentru a conduce un astfel de proces...:)
Daca au invocat eroarea aceea inseamna ca problema nu ar fi doar la procura, ci chiar la substanta actului juridic incheiat. De vreme ce actul de vanzare-cumparare a fost autentic, inclusiv notarul are obligatia legala sa informeze partile asupra actului pe care il incheie si sa introduca in contract tot ce e nevoie in acest scop. Rareori sunt anulate contracte autentice din motivul invocat de ei si, daca se ajunge acolo, inclusiv notarul are o problema pentru ca raspunde civil fata de dvs. Ma gandesc ca n-ar strica sa il introduceti in cauza pe notar, este chiar interesul lui sa argumenteze in favoarea dvs.
Trebuie sa angajati un avocat bun,sa administrati probe certe pentru ca actul dvs.sa nu fie anulat.Este f.greu sa probeze eroarea obstacol, asa ca fiti optimisti,aveti sanse reale sa castigati.
Daca mergeti fara avocat e posibil sa aveti surprize neplacute.
Daca veti avea avocat care va stii sa va apere intr-un mod suficient de corespunzator se poate spune ca veti avea castig de cauza.
Vor exista multe ,,capcane" in proces.

avocat Claudiu Lascoschi
1.La inceputul negocierilor am intrebat de ce nu isi vand ei ap ca sa ii termine casa prietenei mele? Au raspuns ca au o ipoteca si nu pot, prima minciuna , ei de fapt nu aveau nici un ap si stateau in chirie( de fapt consider ca asta a fost motivul inselaciunii, nu aveau unde sta )
2. Dupa ce le-am dat banii, nu au terminat lucrarile in stadiul negociat si au inceput sa ma santajeze ca daca nu le dau bani sa termine nu avem unde sta.
3. Dupa ce s-a finalizat casa cat de cat s-au mutat acolo mintind ca au pierdut ap la camatari
4.Apoi am aflat ca parcela este ipotecat in favoarea bancii cu interdictie de vanzare dezmembare, demolare etc.
5. Apoi au spus ca vor sa steie si ei acolo ca o sa ne faca acte dupa ce mor ca vor uzufruct, etc desi niciodata nu am negociat cu uzufruct
6. Am facut plangere penala de inselaciune
7. Cand au vazut ca pot fi urmariti penal si dupa ce au fost chemati la politie au fost de acord sa faca actele in varianta negociata
8. Dupa aprobarea bancii si extinderea ipotecii asupra casei am reusit cu greu sa facem actele astfel: un antecontract de vanzare -c semnat de amandoi, prin care vindeau fara nici un uzufruct( notarul le-a explicat corect), apoi el a aplecat in italia si a facut o procura prin care o imputernicea pe ea sa duca la indeplinire acel ante -c , deci sa incheie contractul, si apoi contractul final
9 au devenit violenti si dupa multe scandaluri i-am evacuat, au sarit inclusiv cu cutitul la mine si m-au lovit( am facut plangere iar)
10.Au deschis actiune de nulitate absoluta invocand eroarea obstacol spunand ca de fapt au vrut si uzufruct, si ca nu au unde sta si ca ea e singurul lor copil
11. Am depus intampinare spunand ca de fapt noi suntem cei indusi in eroare si am fost mintiti , ca daca stiam ca este ipotecat si ca vor uzufruct nu ne vindeam ap si garsoniera sa le facem casa altora si am fost de buna credinta, am depus copie dupa plangerea penala care este de dinainte de semnarea actelor in care ma plangeam de situatie sica nu am vrut uzufruct, copie dupa ante contract, procura lor, contract final, si copie dupa actele de vanzare ale proprietatilor noastre de dinainte sa dovedim ca acea casa este facuta de noi
12Chiar au vreo sansa? ei se leaga ca au facut investiti de 20 mii eur si au vandut fiicei lor 2500 50% iar la mine sumele sunt reale adica 30 mii eur

Alte discuții în legătură

Contract de imprumut cu garantie imobiliara Dima Mihaela Dima Mihaela La data de 06.04.2009 trebuia sa inchei un contract de imprumut cu garantie imobiliara.Obiectul imprumutului era afacerea cumparata in valoare de 80.000 euro. ... (vezi toată discuția)
M-a inselat ? si cum pot sa fac plangere penala ? MATRIXNEO MATRIXNEO Am finantat un proiect de constructii cu acte notariale ,pe un teren intabulat in cartea funciara. Insa: constructia care era in curs de edificare, a fost ... (vezi toată discuția)
Camatarie iustinafloral iustinafloral Am luat cu imprumut o suma de bani de la o persoana cu contract de vanzare-cumparare casei parintilor.. Intre timp am auzit ca persoana respectiva a mai ... (vezi toată discuția)