Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Ospatar care renunta la bacsis pentru ca e prea putin!
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Ospatar care renunta la bacsis pentru ca e prea putin!

si ptr ca nu este suficient ca orasul a devenit un cos de gunoi, ospatarii din restaurante refuza ciubucul ptr ca este prea putin.......Ar putea sa-mi spuna cineva cam cat ar trebui sa lasi ciubuc la ospatarii din Romania????Eu am avut norcoul sau nenorocul sa refuze 7 ron ,esplicatia ospatarului a fost ca trebuie sa lasam 10% din consum .....sa nu mai punem ca a eliberat o proforma si nu ricevuta fiscala
Intrebarea mea ar fi cat este ciubucul ospatarului????
mai bine nu ii mai da nimic sa vezi ca pe viitor se va multumi si cind va primi cit ai vrut u sa ii dai
Haha deci chiar imi vine sa rad :)) asta cu bugetarii e tare de tot. un ospatar munceste si 24 de ore incontinuu si cand pleaca de la servici nu ati vrea sa va uitati la talpile lui, si nu neaparat pt ca si-a ales meseria asta ci pentru ca chiar daca a terminat o facultate nu are destule PILE sa intre pe un post in domeniu. As dori ca tuturor celor care criticati ospatari sa fiti macar 5 min din viata il locul lor, sa trebuiasca sa zambiti oricarui specie umana intalnita, indiferenet daca ai necazuri sau te simti rau, sa pupi in ... orice om si multe altele care voi nu le stiti, aveti doar impresia ca un ospatar ia comanda o duce la masa si e milionar.
sibcon a scris:

Haha deci chiar imi vine sa rad :)) asta cu bugetarii e tare de tot. un ospatar munceste si 24 de ore incontinuu si cand pleaca de la servici nu ati vrea sa va uitati la talpile lui, si nu neaparat pt ca si-a ales meseria asta ci pentru ca chiar daca a terminat o facultate nu are destule PILE sa intre pe un post in domeniu. As dori ca tuturor celor care criticati ospatari sa fiti macar 5 min din viata il locul lor, sa trebuiasca sa zambiti oricarui specie umana intalnita, indiferenet daca ai necazuri sau te simti rau, sa pupi in ... orice om si multe altele care voi nu le stiti, aveti doar impresia ca un ospatar ia comanda o duce la masa si e milionar.

Mergand pe aceiasi linie a rationamentului dvs,cum ar fi daca un ospatar ar deschide un curs de drept sau unul de medicina ?
Credeti ca ar intelege ceva ?
@viorelmariann,
nu trebuie sa le lasam... O facem daca ne place cum ne-au tratat... In unele state se "lasa" pt ca e stabilita o suma "de bacsis" pentru care societatea plateste impozit catre stat (Austria, ca exemplu)...

@sibcon,
nu afirma nimeni ca munca ospatarului e usoara... Dar - vorba dv! - unii mai stim cum e cu ospatarii (si bune si rele :D )

Chiar "neavand de ales" nu cred ca e cinstit sa fie pretinse sume in plus fatza de costul consumatiei... E un gest de politete, totusi... Dar sa refuzi un bacsis pentru ca e mic... numiti dv gestul...

Oare ospatarii se gandesc vreo clipa ca s-ar putea ca unii clienti - care nu lasa bacsis, sau lasa unul mic, au facut un efort financiar pentru a "iesi in oras"? Sunt si cazuri de gen - chiar multe... Chiar daca respectivii clienti sunt "bine imbracati" - nu e obligatoriu ca hainele sa fie noi, ci doar bine intretinute.

Apoi, ospatarii nu trateaza "putin diferit" clientii "bine imbracati" fatza de cei "modest imbracati"?!

Daca e carnea prea cruda - fiind vina bucatarului - si clientul roaga ospatarul sa o duca la bucatarie pentru o praji mai mult ospatarul ia gestul ca un afront personal - fara sa se gandeasca la oamenii carora nu le lace sa vada "sange" in farfurie...

Pot continua astfel pana... se termina pagina ;), dar cred ca s-a inteles ideea.
trope_doi a scris:

nu trebuie sa le lasam... O facem daca ne place cum ne-au tratat... In unele state se "lasa" pt ca e stabilita o suma "de bacsis" pentru care societatea plateste impozit catre stat (Austria, ca exemplu)...

Chiar "neavand de ales" nu cred ca e cinstit sa fie pretinse sume in plus fatza de costul consumatiei... E un gest de politete, totusi... Dar sa refuzi un bacsis pentru ca e mic... numiti dv gestul...

Oare ospatarii se gandesc vreo clipa ca s-ar putea ca unii clienti - care nu lasa bacsis, sau lasa unul mic, au facut un efort financiar pentru a "iesi in oras"? Sunt si cazuri de gen - chiar multe...

Exact. Bacsisul este un gest de eleganta prin care un client isi exprima multumirea fata de serviciul prestat, nu este o obligatie. Sa-l pretinzi ca pe un drept, ca pe ceva care se cuvine, in orice circumstanta, nu este corect, cat despre politete nici nu se mai pune problema. Exista intradevar locuri in care bacsisul este obligatoriu si este prevazut foarte clar, aceasta este o situatie diferita. Si bineinteles ca unii clienti ar putea fi la fel de post platiti dar multi tind sa vada doar propriile probleme, se auto-justifica fara a ezita sa judece pe altii.
ContSters151980, utilizator