Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Se pun presiuni asupra mea sa imi dau demisia!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Se pun presiuni asupra mea sa imi dau demisia!

In cursul zilei de azi am fost sunat de o persoana de la departamentul Personal al firmei unde sunt angajat, care mi-a spus sa imi depun demisia pentru ca ei nu pot desfinta postul, altfel vor demara procedura de "Necorespundere profesionala". Din punctul meu de vedere este un abuz din partea firmei si as vrea sa stiu daca e bine ce fac, adica sa nu imi dau demisia.
Demisia reprezinta actul de vointa manifestat de catre angajat si care are caracter ireversibil,cu consecintele ce decurg imposibilitate beneficiere somaj
Analizati cu raspundere situatia si in raport de concluzii puteti sesiza oficial ITM