Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... suspendare preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

suspendare preaviz

O zi libera neplatita acordata tuturor angajatilor suspenda termenul de preaviz pt concediere?
Putem considera CCM "acord al partilor " in sensul art. 54?
Sau pot merge pe art. 52(1) lit d) - suspendare din initiativa angajatorului "in cazul întreruperii temporare a activităţii, fără încetarea raportului de muncă, în special pentru motive economice, tehnologice, structurale sau similare"? Stiu ca asta insemna somaj tehnic. Poate fi asimilata aceasta zi neplatita somajului tehnic?