Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Atentie! Asigurarile de locuinte devin obligatorii in ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Atentie! Asigurarile de locuinte devin obligatorii in vara anului 2010

Din vara anului 2010 toate locuintele trebuie sa fie asigurate impotriva dezastrelor naturale (cutremure, alunecari de teren si inundatii).

Suntem peste 8 milioane de proprietarii din Romania obligati sa platim 10 EURO sau 20 EURO/an pentru asigurarea locuintei (prin legea 260/2008). Cei care nu doresc sa incheie asigurarea vor fi sanctionati cu o amenda cuprinsa intre 100 si 500 de lei.

Asigurarile obligatorii sunt o taxa noua impusa de stat, dar reprezinta in acelasi timp o afacere profitabila pentru firmele de asigurari si pentru agentii lor.

Scriu mai jos adresa unui site foarte bun care l-am gasit pe internet, site unde veti gasi toate informatiile referitoare la afacerea asigurarilor obligatorii:

www.reforma-asigurarilor.ro
Unul din aspectele privind amanarea punerii in aplicare a legii(si al refuzului participarii companiilor la PAID), este si acesta, al imobilelor "neasigurabile", care sunt deja nominalizate.Majoritatea asiguratorilor detin lista acestor imobile si refuza asigurarea facultativa, similar cu cele construite in albia majora a raurilor.Exista situatii in care un asigurator, poate prelua celelalte riscuri, excluzand pe cele certe/evidente(cutremur la buline si inundatie la cele din zona inundabila)
Cum va rezolva aceasta situatie legea, vom vedea.B-)
Subiectul s-a mai discutat si aici:
www.avocatnet.ro/content/for...
nucu$, utilizator