Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... EU PUN INTREBARILE SI DV RASPUNDETI- pt cei care vor ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

EU PUN INTREBARILE SI DV RASPUNDETI- pt cei care vor sa invete

as dori o definitie mai inteligibila decat cea data de manual la urmatoarele
1.conditie suspensiva
2.conditie rezolutorie
3.conditie pur potestativa
4.conditie potestativa simpla
si cu exemple
multumesc

continuare
5.conditie suspensiva pur potestativa
6.succesori universali
7.succesori cu titlu universal
8.succesori cu titlu particular
:-/
Cabinet Av. Irina Rosulescu, Avocat
Gavril...nu dansezi la ora asta?
raspunde-mi la a treia atunciX-(
nu dansez inca.

3. Conditia potestativa se imparte in - simpla potestativva si pur potestativa.

Conditia pur potestativa ... este cea care depinde numai de vointa celui care se obliga. De accea ea e si nula atunci cand vine din partea debitorului. De exemplu: daca vreau maine iti cumpar un telefon 3G de 1000 euroi.
E clar ca eu nu mi-am asumat de fapt nici o obligatie .. deorece totul depinde de mine. :D
crede-ma ca o astept si pe a patra.Crezi ca o sa renunt?pana la 12 tot timpul:D
conditia potestativa simpla este cea care depinde de vointa uneia dintre parti ... dar si d eun element extern acesteia.

de exemplu pactul de preferinta, ca varietate a antecontractului de vanzare cumparare, este act juridic sub conditie potestativa simpla. Adica eu ma oblig fata de tine ca in cazul in care voi vrea vrodata in viitor sa-mi vind apartamentul .. sa-ti dau preferinta tie la pret egal. Ideea e ca eu nu m-am obligat acuma sa-ti vand. dar daca ma hotaresc pe viitor .. sa vand apartamntul la un pret ... si tu iti manifesti intentia de a-l cumpara la pretul cerut .. atunci eu trebuie neaparat sa ti-l vand tie.
am inteles
daca mai ai chef sa-mi scrii, te rog din suflet sa-mi raspunzi si la celelalte.Eu te urmaresc.....sunt cu ochii pe tine