Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general In sfarsit ! Apar clarificari
Discuție deschisă în Contabilitate în general

In sfarsit ! Apar clarificari

Pe situl MF a fost postat pe 15 crt. un proiect de OUG pentru modificarea Codului Fiscal.

[ link extern ]

Se suspenda pana in 2015 platile anticipate, ramane impozitul minim si se calculeaza corect impozitul pe profit anual (incepand cu 2010).
este un proiect extraordinar.L-am citit chiar de doua ori!....Cerc vicios, cerc nevicios...se pare ca se joaca cu mintile noastre!...
Daniela Vorovenci, Consultant fiscal
Este destul de clar. Depinde insa daca reusiti sa va eliberati mintea de amalgamul din primele luni.
In prezent (adica de la 1 ianuarie pana la aparitia acestei OUG) se aplica (in sensul prevederii legale in vigoare) metoda calculului anual al impozitului pe profit, ceea ce implica plati anticipate. Sa nu uitam ca platile anticipate au aplicabilitate de anul acesta. In proiect se propune trecerea de la ceea ce exista la ceea ce se doreste.
Adica : de la plati anticipate la plati trimestriale. Noi gandim prin prisma platilor trimestriale cu care am fost obisnuiti si pe care le-am aplicat pana acum. Trebuie insa sa avem in vedere ca - daca nu ar aparea aceasta OUG - am aplica sistemul introdus din ianuarie.

Mai este un lucru de notat : clarifica fara echivoc modalitatea de a compara la nivelul intregului an impozitul de 16% cu cel minim.

Cat priveste numitele "masuri venite sa sprijine mediul de afaceri" - in acelasi loc pe site se gaseste si fundamentarea legii, unde - in sectiunea a 4-a se spune :
"Revenirea la plata trimestrială a impozitului pe profit determină o influenţă
pozitivă, pentru anul 2010, de 625,7 milioane lei (0,12 pondere în PIB)."
4. La articolul 34 după aplineatul (18) se introduce un nou alineat,
alineatul (19), cu următorul cuprins:
½(19) Prin excepţie de la prevederile alin.(6), contribuabilii prevăzuţi
la alin. (1) lit. a) înfiinţaţi în cursul anului precedent care nu au fost obligaţi
la plata impozitului minim şi care la sfârşitul anului fiscal precedent
înregistrează pierdere fiscală, efectuează trimestrial plăţi anticipate în contul
impozitului pe profit în sumă de o pătrime din impozitul minim anual,
prevăzut la art. 18 alin. (3) recalculat în mod corespunzător pentru perioada
impozabilă aferentă anului în care s-au înfiinţat.½

va rog sa-mi explicati si mie ce inseamna mai exact : recalculat în mod corespunzător pentru perioada impozabilă aferentă anului în care s-au înfiinţat.½
multumesc
@geo_2008 : este vorba de contribuabilii prevazuti la alin. (1) lit. a) - adica banci etc. - care aplicau si aplica in continuare sistemul platilor anticipate.

In Nota de fundamentare se specifica :
"În aplicarea prevederilor legate de efectuarea plăţilor anticipate s-au
identificat categorii de contribuabili pentru care modul de calcul al acestora nu
era reglementat în mod corespunzător, cum ar fi de exemplu: sucursalele
înregistrate din operaţiuni de fuziune, divizare transfrontalieră în care sunt
implicate persoane juridice române sau contribuabilii care au înregistrat în anul
precedent pierdere fiscală şi care nu au fost obligaţi la plata impozitului
minim(întrucât erau nou înfiinţaţi)."

Recalculat in mod corespunzator inseamna inmultirea impozitului anual cu o fractie : de la 1/12 la 11/12. Asa s-a procedat si la calculul impozitului minim pentru trimestrul 2 al anului 2009.
va rog sa ma iertati dar sunt ceva mai grea de cap in acest moment.
concret ,o firma infiintata in iulie 2009 ca a inceput activitatea (sa produca) in sept 2009, si la sf lui 2009 a vut pierdere,ce impozit tb sa plateasca,avand in vedere ca de la 01.02.2010 firma si-a suspendat activitatea?
multumesc
Geo_2008, utilizator