Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general In sfarsit ! Apar clarificari
Discuție deschisă în Contabilitate în general

In sfarsit ! Apar clarificari

Pe situl MF a fost postat pe 15 crt. un proiect de OUG pentru modificarea Codului Fiscal.

[ link extern ]

Se suspenda pana in 2015 platile anticipate, ramane impozitul minim si se calculeaza corect impozitul pe profit anual (incepand cu 2010).
Este apocalipsa deja...ieri pe site-ul MF apare postat si semnat de catre Emil Boc proiectul criminal si acum 15 minute in parlament tot Emil Boc="...proritar regindirea impozitului forfetar pentru a se aplica numai pe domeniile cu risc de evaziune fiscala..."(???) Una semnam-alta spunem-si astfel ajungem in jungla!!! X-(:(
@Geo_2008
Pentru anul 2009, dat fiind faptul ca societatea e infiintata in 2009 si la 2009 are pierdere - nu va plati nimic .
Temei legal :norme pct
11 ^ 6. Contribuabilii înfiinţaţi în cursul anului nu intră sub incidenţa prevederilor art. 18 alin. (2) pentru anul în care se înregistrează la oficiul registrului comerţului, însă aceştia sunt obligaţi la determinarea impozitului pe profit potrivit prevederilor titlului II "Impozitul pe profit" din Codul fiscal.
Pentru anul 2010 - fractie de an pina la data suspendarii - impozit minim 2200 :12 =183 lei si ma opresc aici ; se pare ca plata actualizata la indice de inflatie va fi aminata , iar pentru cum va fi- e deocamdata proiect .
Sa vedem cum va fi el aprobat.
------------later edit --------
Sa pastram totusi topicul asa cum a fost el initial deschis - fara sa particularizam cu spete , ci doar discutii legate de proiectul de modificare
Magda Staicu, Consultant fiscal
am si eu o intrebare legat de plata impozitului pentru anul 2010. o firma care in 2009 si-a suspendat activitatea plateste impozit in 2010? intreb deoarece am auzit pareri ca inainte sa apara acest proiect care amana plata anticipata a impozitului pentru anul 2015 se zicea ca firmele suspendate plateau impozit aniticipat calculat la impozitul minim inmultit cu rata inflatiei.
Ma intrebam , si nu e o intrebare retorica :sorry: , ce-ar fi sa se modifice pana la sfarsitul lunii martie si acest proiect .... :D
Nimic nu este exclus la noi.
Apar proiecte peste proiecte, dupa care noi, utilizatorii, incepem sa le disecam, sa spunem ce este bine si ce nu. Ca doar de aceea sunt puse in dezbatere publica, nu?
X-(