Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... probleme cu banii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

probleme cu banii

un bun prieten are un credit la banca destul de mare si se afla in imposibilitatea de a plati ratele. daca noi cumparam casa lui (doar in acte, ca sa nu i-o puna banca in vanzare) atunci banca poate ataca contractul de vanzare-cumparare in vreun fel?
@isabelap
@hornea alina
Daca banca avea inscrisa ipoteca, nu mai era creditor chirografar si nu mai avea la indemana actiunea revocatorie. In acel caz, se putea vinde imobilul cu acordul bancii, pt ca ipoteca poarta asupra imobilului.
In cazul de fata e vorba de micsorarea patrimoniului pt a evita executarea silita, si acest lucru are mai multe efecte in dreptul civil: decaderea din termen, se naste dreptul la actiunea revocatorie etc.
Asa este.
Oricum raspunsurile imi sunt folositoare.
Multumesc!