Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Completarea Registrului inventar de o Intreprindere ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Completarea Registrului inventar de o Intreprindere Individuala

Cand se completeaza reggistru inventar la o intreprindere individuala. Eu am un magazin de haine pentru copii si nu stiu daca trebuie sa trec toate marfa pe care o am. Si daca trebuie sa trec tot timpul cand ma aprovizionez cu marfa noua. Multumesc!
Stimata Dna Gabrielle,
Va multumesc pentru raspunsul prompt. Voi tine cont de sfaturile primite.
Cu placere ,pentru aceasta suntem aici ,atat eu cat si colegii mei.
Va multumesc si eu pentru informatii.

Mai am insa cateva nelamuriri..
Care este plafonul peste care este considerat un obiect de inventar , mijloc fix si in cat timp se amortizeaza acest mijloc fix .. de exemplu un laptop care a costat 1890 ron ? Eu stiam de o perioada de 4 ani, dar nu stiu daca e corect asa.

Multumesc inca o data pt ajutor!
O seara placuta!
Pana in 1800 lei sunt considerate obiecte de inventar.Dupa depasirea acestui plafon sunt mijloace fixe .
Pentru laptop ,conform H.G.2139/2004 :
Codul 2.2.9. - amortizare calculatoare electronice şi echipamente periferice - durata de amortizare este cuprinsa intre 2 si 4 ani

Am inteles. Multumesc inca o data pentru precizari.
Totusi am auzit varianta urmatoare: daca este vorba despre obiectele care au constituit amenajarea spatiului comercial, mai precis: gresie, spoturi luminoase, chiuveta, calorifer, contor electric, dar si un anumit tip de mobilier pt un magazin de haine (panouri prinse in perete, birou, cabina de proba, rafturi), chiar si instalatia de alarma, casa de marcat, busturile, umerasele, acestea toate nu ar constitui obiecte de inventar si prin urmare nu ar trebui trecute in Registru inventar.
Este corecta aceasta abordare? Se pot regasi printre cele enumerate mai sus si obiecte de inventar?
joe17, utilizator