Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare apartament

Am si eu o intrebare...mama cu tata sunt proprietarii apartamentului in care stam,eu cu sotia plus copil,sora mea plus 2 copii...vreau sa stiu daca mama cu tata pot sa vanda apartamentul surorii mele sau altcuiva strain fara acordul meu?,exista vreo lege in sensul asta,legea proprietatii...?!
Mentionez ca eu cu sora mea nu suntem trecuti in acte.
Va multumesc!!!
Dar de ce va ganditi atat de departe?Poate nu se va ajunge intr-o astfel de situatie.
La asta cred ca o sa se ajunga si vreau sa stiu ce ma asteapta...
Numai proprietarul sau coproprietarii (cei care sunt trecuti in actul de prorpietate,) pot dispune cand vand, cui vand sau pe cine doresc sa tina in spatiu. Pot evacua oricand, neconditionat pe cei care nu mai sunt tolerati in spatiul lor. Pot sa va evacueze indiferent cati copii aveti, prin actiune de judecata pentru evacuare, in plus, pot cere evacuarea grabnica prin ordonanta presedintiala, daca justifica vremelnicia
Si in ce conditii se face evacuare si in cat timp?
Dupa pronuntarea sentintei si ramanerea ei definitiva , puteti fi evacuat.. Executorul judecatoresc face evacuarea , deci se pune in executare hotararea judecatoreasca.
Este bine sa stiti ca obstructionarea punerii in executare a unei sentinte judecatoresti poate sa fie in defavoarea celui care se opune ( prin forta sau impiedica intr/un fel sau altul), incat se poate ajunge la dosar penal.
Cand e cazyl la evacuari participa si in agent de politie. Aveti mare grije. E mai bine sa vb. cu parintii , sa va ajute sa gasiti o gazda mai intai,. Consider ca daca intre dvs. nu au fost acte de violenta, va veti intelege pana la urma... Succes,
ContSters122901, utilizator