Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Despre demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Despre demisie

1.In cazul in care angajatul isi trimite demisia prin posta (ex.prioripost cu confirmare de primire),cum poate demonstra,in eventualitatea ca apar probleme,ca in respectivul plic chiar era cererea de demisie,si nu,sa zicem,o felicitare,fiind binestiut faptul ca posta va aplica un nr. de inregistrare pe scrisoare,dar nu este interesata de textul acesteia.
2.Daca angajatul doreste sa recurga la martor pentru a-si dovedi depunerea demisiei,martorul poate fi si o ruda apropiata?
3.In cazul depunerii demisiei de catre angajat,anagajatorul mai trimite vreun document la camera de munca,inaintea deciziei de incetare a contractului?
4.Presupunand ca angajatul si-a prezentat demisia si nu are datorii la societate,in cat timp de la depunerea demisiei este obligat angajatul sa intocmeasca fisa de lichidare a datoriilor?
5.Concediul medical poate fi eliberat doar de medicul de familie sau de orice medic?Este necesar si avizul de la medicina muncii?
Aliniatul 3 al art. 298 a fost modificat de nu stiu cate ori ca i-am pierdut numarul.:P:"> Mea culpa.

1.In cazul in care angajatul isi trimite demisia prin posta (ex.prioripost cu confirmare de primire),cum poate demonstra,in eventualitatea ca apar probleme,ca in respectivul plic chiar era cererea de demisie,si nu,sa zicem,o felicitare,fiind binestiut faptul ca posta va aplica un nr. de inregistrare pe scrisoare,dar nu este interesata de textul acesteia.
2.Daca angajatul doreste sa recurga la martor pentru a-si dovedi depunerea demisiei,martorul poate fi si o ruda apropiata?
3.In cazul depunerii demisiei de catre angajat,anagajatorul mai trimite vreun document la camera de munca,inaintea deciziei de incetare a contractului?
4.Presupunand ca angajatul si-a prezentat demisia si nu are datorii la societate,in cat timp de la depunerea demisiei este obligat angajatul sa intocmeasca fisa de lichidare a datoriilor?
5.Concediul medical poate fi eliberat doar de medicul de familie sau de orice medic?Este necesar si avizul de la medicina muncii?
Raspuns la intrebarea 3: Angajatorul depune doar decizia de incetare a contractului de munca.
Raspuns la intrebarea 4: Lichidarea se face de obicei la expirarea perioadei de preaviz.
Daca am intuit bine facand o legatura intre cele 5 intrebari, persoana in cauza se afla in concediu medical si doreste sa trimita demisia fara a se mai prezenta la unitate. De aceea vreau sa precizez ca orice suspendare a contractului de munca suspenda si perioada de preaviz. Daca angajatorul nu renunta la preaviz, salariatul este obligat sa-si desfasoare activitatea normal in aceasta perioada , cu exceptia situatiei in care angajatorul nu-si indeplineste obligatiile din contractul de munca.
Din pacate, nu pot ajuta pe altii....si eu caut raspunsuri.
Intrebarea mea este: intentionez sa plec din compania (privata) la care lucrez actualmente. Prin demisie, încetarea raporturilor de munca sau nu stiu înca exact cum. Actele mele sunt in regula (contract de munca individual, fisa postului, etc.) In opinia mea (dar angajatorul s-ar putea sa aiba alta) nu am datorii, obiecte pe inventar, etc. Ce ar putea sa faca sau cum ar putea angajatorul sa ma împiedice sa plec ? La ce as putea sa ma astept ?

Respecte,
Dan
FACI CERERE PT INCETAREA ACTIVITATII. NU TREBUIE SA DAI EXPLICATII, CI PUR SI SIMPLU FINALUL CERERII TREBUIE SA "SUNE" ASA:
DORESC INCETAREA ACTIVITATII INCEPAND CU DATA DE 20.02.2007
CEREREA TREBUIE INREGISTRATA LA PERSONAL INAINTE CU 15 ZILE
IAR SOCIETATEA ISI VA DA ACORDUL
ORICE SALARIAT IN MOMENTUL ANGAJARII SEMNEAZA UN CONTRACT DE MUNCA
IAR IN CATEVA ZILE TREBUIE SA PRIMEASCA UN EXEMPLAR AL CONTRACTULUI
NU-L PRIMITI. INSEAMNA CA E SUSPECT ANGAJATORUL