Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... si tichete de vacanta si prima de concediu?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

si tichete de vacanta si prima de concediu?

si tichete de vacanta si prima de concediu ? sau : ori una ori alta ?
legea nr.53/2003
" ART. 240
(1) Contractele colective de muncă se pot încheia la nivelul angajatorilor, al ramurilor de activitate şi la nivel naţional.
(2) Contractele colective de muncă se pot încheia şi la nivelul unor grupuri de angajatori, denumite în continuare grupuri de angajatori.
ART. 241
(1) Clauzele contractelor colective de muncă produc efecte după cum urmează:
a) pentru toţi salariaţii angajatorului, în cazul contractelor colective de muncă încheiate la acest nivel;
b) pentru toţi salariaţii încadraţi la angajatorii care fac parte din grupul de angajatori pentru care s-a încheiat contractul colectiv de muncă la acest nivel;
c) pentru toţi salariaţii încadraţi la toţi angajatorii din ramura de activitate pentru care s-a încheiat contractul colectiv de muncă la acest nivel;
d) pentru toţi salariaţii încadraţi la toţi angajatorii din ţară, în cazul contractului colectiv de muncă la nivel naţional."
Nu vad ce-ar putea comenta Curtea de conturi.... Dar, nah...in Romania , se poate orice... :)
Tot CCMUN zice ca se platesc si orele suplimentare, enumera un minim de sporuri ce se pot acorda...dar vine legea 330 si zice ca nu se poate#-o...La noi ca la nimeni...