Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... taxe si impozite la o asociatie de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

taxe si impozite la o asociatie de proprietari

buna ziua! cum se calculeaza salariul net intr-o conventie civila cu 4 ore pe zi la o asociatie de locatari, tinand cont ca angajatul mai are un contrcta de munca la o alta firma cu 8 ore pe zi? ce contributii sunt obligatorii sa plateasca angajatul la stat? eu stiam ca deducerea personala nu se aplica in acest caz si obigatoriu este impozitul pe salariu conventie civila?
mai este necesara plata CASS?
multumesc anticipat!
Imi puteti explica va rog daca exista o actualizare a acestor precizari legale, in urma masurilor luate in ultimul timp?

intelegerea mea este ca nu mai poate fi folosita conventia civila in asociatiile de prorietari/locatari, ci numai CIM partial sau contract de servicii (pe pers. juridica/PFA, etc) - este adevarat?
Hotararea nr.791 / 02.08.2010 pentru modificarea si completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, aprobate prin H G nr. 44/2004, precum si pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor art. III din OUG nr. 58/2010 pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal si alte masuri financiar-fiscale
Publicat in Monitorul Oficial 542 din 3 august 2010

- Art. 7. - (1) In intelesul prezentului cod, cu exceptia titlului VI, termenii si expresiile de mai jos au urmatoarele semnificatii:
[...]
2.1. Orice activitate poate fi reconsiderata ca activitate dependenta daca indeplineste cel putin unul dintre urmatoarele criterii:
a) beneficiarul de venit se afla intr-o relatie de subordonare fata de platitorul de venit, respectiv organele de conducere ale platitorului de venit, si respecta conditiile de munca impuse de acesta, cum ar fi: atributiile ce ii revin si modul de indeplinire a acestora, locul desfasurarii activitatii, programul de lucru;
b) in prestarea activitatii, beneficiarul de venit foloseste baza materiala a platitorului de venit, respectiv spatii cu inzestrare corespunzatoare, echipament special de lucru sau de protectie, unelte de munca si altele asemenea;
c) beneficiarul de venit contribuie numai cu prestatia fizica sau cu capacitatea intelectuala, nu si cu capitalul propriu;
d) platitorul de venit suporta in interesul desfasurarii activitatii cheltuielile de deplasare ale beneficiarului de venit, cum ar fi indemnizatia de delegare-detasare in tara si in strainatate, precum si alte cheltuieli de aceasta natura;
e) platitorul de venit suporta indemnizatia de concediu de odihna si indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca, in contul beneficiarului de venit;
f) orice alte elemente care reflecta natura dependenta a activitatii.
2.2. In cazul reconsiderarii unei activitati ca activitate dependenta, impozitul pe venit si contributiile sociale obligatorii, stabilite potrivit legii, vor fi recalculate si virate, fiind datorate solidar de catre platitorul si beneficiarul de venit. In acest caz se aplica regulile de determinare a impozitului pentru veniturile din salarii realizate in afara functiei de baza.

Persoanele desemnate sa desfasoare activitatea de administrare sau curatenie a blocului in baza conventiilor civile incheiate cu asoc, in urma unui control, pot fi considerate ca desfasoara o activitate dependenta deoarece indeplinesc mai multe criterii mentionate in alin 2.1
O asociatie de proprietari care are contract cu administratorul care e PFA , avand in vedere noile modificari aduse codului fiscal, trebuie sa depuna declaratii la fisc,sanatate, somaj etc?
Intre Asoc si PFA (admin) exista incheiat un contract de prestari servicii in baza caruia, la sfarsitul lunii, admin elibereaza factura si chitanta in care este mentionata suma de bani aferenta serviciului prestat pentru a fi achitata de asoc.
Asoc nu declara, nu depune, nu vireaza nimic la fisc, sanatate, somaj, etc. deci pentru asoc nu este aplicabila aceasta OUG, in acest caz.
PFA datorita acestei reglementari prin act aditional la contractul initial poate sa renegocieze contravaloarea serviciului prestat.
s.c.serv ad loc s.r.l. a scris:

2.1. Orice activitate poate fi reconsiderata ca activitate dependenta daca indeplineste cel putin unul dintre urmatoarele criterii:
a) beneficiarul de venit se afla intr-o relatie de subordonare fata de platitorul de venit, respectiv organele de conducere ale platitorului de venit, si respecta conditiile de munca impuse de acesta, cum ar fi: atributiile ce ii revin si modul de indeplinire a acestora, locul desfasurarii activitatii, programul de lucru;
b) in prestarea activitatii, beneficiarul de venit foloseste baza materiala a platitorului de venit, respectiv spatii cu inzestrare corespunzatoare, echipament special de lucru sau de protectie, unelte de munca si altele asemenea;
c) beneficiarul de venit contribuie numai cu prestatia fizica sau cu capacitatea intelectuala, nu si cu capitalul propriu;
d) platitorul de venit suporta in interesul desfasurarii activitatii cheltuielile de deplasare ale beneficiarului de venit, cum ar fi indemnizatia de delegare-detasare in tara si in strainatate, precum si alte cheltuieli de aceasta natura;
e) platitorul de venit suporta indemnizatia de concediu de odihna si indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca, in contul beneficiarului de venit;
f) orice alte elemente care reflecta natura dependenta a activitatii.

Persoanele desemnate sa desfasoare activitatea de administrare sau curatenie a blocului in baza conventiilor civile incheiate cu asoc, in urma unui control, pot fi considerate ca desfasoara o activitate dependenta deoarece indeplinesc mai multe criterii mentionate in alin 2.1

In cadrul unei asociatii care are incheiata o conventie civila pentru activ de curatenie, femeia de serv are obligatia de a depune declaratii pentru sanatate, somaj si pensii cf. noului cod fiscat ( OUG 58 ?! )
Asociatia are alta obligatie, alta decat cea de a depune declaratia 100 si plata aferenta ?
Petre Daniel, utilizator