avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Activitate anuca_m

Activitate anuca_m

Răspuns la discuția angajati ucrainieni in romania
dar daca ei continua sa lucreze in tara lor? pentru firma din romania? care este procedura?
Buna ziua,

In ce conditii o firma din Romania poate angaja salariati ucrainieni care sa continue sa lucreze in Ucraina ca si sortatori marfa, avand in vedere ca societatea importa marfa din Ucraina, dar nu are punct de lucru acolo.
multumesc.
Buna ziua
am si eu o intrebare: daca angajatorul are peste 45 angajati si vrea sa restructureze 2 posturi, aceste persoane primesc somaj, dar care sunt obligatiile lui daca pe viitor vrea sa mai faca angajari; stiam ca trebuie sa reangajeze persoanele pe care le da in somaj, dar nu stiu pentru ce durata se aplica aceasta.
si poate sa restructureze doar 2 posturi? am uitat sa mentionez ca si-a mutat activitatea de la sediul secundar la sediul principal al societatii.
stie cineva daca in calculul numarului de salariati se iau in considerare si angajatii cu CIM suspendat pentru cresterea copilului pana la 2 ani?
iar angajatii cu timp partial de munca trebuie sa-i cumulez pt a avea o norma de 8 ore, sau nu conteaza daca e cu norma intreaga sau nu?
mai bine sa sun si sa intreb? ca sa nu am vreo surpriza?
:(:(
am intarziat depunerea on-line a declaratiei la somaj cu 4 zile. am trimis-o catre agentie si mi-au preluat-o, dar exista sanctiuni avand in vedere ca e prima abatere?
am o intrebare s-a votat modificarea salariului minim pe economie in 2010 sau a ramas la valoarea din 2009?
are cineva codul muncii actualizat in format word sau pdf?
sau ceva care sa ma ajute?
Discuție pontaj paznici
cum se calculeaza prezenta la paznici?
orele lucrate in tura 1 sunt considerate ore normale de lucru
orele lucrate in tura 2 sunt ?????????????
orele lucrate in tura 3 sunt de noapte si au un spor de noapte la calculul salariului
iar duminica are spor de asemenea, sambata este considerata zi normala de lucru,..
dar spre exemplu in cazul unei luni in care sunt 21 de zile lucratoare, spre exemplu noiembrie, ce pontaj au 3 paznici care lucreaza in 3 schimburi,
si cum impart orele din tura 2? de la ce ora se considera ore de noapte?
acestia lucreaza in 3 scimburi astfel : de la 8-16, 16-24, 24-8 ?
ms