avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1873 soluții astăzi
Forum Activitate cristina adriana

Activitate cristina adriana

Răspuns la discuția Program de vizitare minor
Va multumesc frumos pentru raspuns!
Buna ziua,
Sunt ruda de gradul 2 al unui minor in varsta de 12 ani. Fratele meu a decedat anul trecut si doresc sa va intreb daca pot solicita un program de vizitare a minorului_inclusiv in cursul vacantelor.
Mentionez ca fratele meu nu a fost casatorit cu mama minorului dar a recunoscut minorul, locuind impreuna. Minorul a avut relatii extrem de apropiate cu familia mea, vizitandu-ne sapatamanal, concedii petrecute impreuna, etc.Dupa decesul fratelui meu, relatiile s-au racit, in momentul de fata doar la telefon mai discut cu minorul.
Multumesc frumos pentru raspuns!
Buna ziua,
Din ian 2020 am un contract de munca redus de la 8 ore la 2 ( la o firma de taxi), care acum si-a suspendat activitatea.Pot beneficia de somaj tehnic? Daca da, se calculeaza la venitul ultimei luni sau o medie a ultimelor 12 luni?
Va multumesc frumos!
multumesc frumos, am inteles
Buna ziua, beneficiez de indemnizatia de crestere a copilului si am o locuinta care vreau sa o inchiriez pe baza unui cotract de inchiriere obtinind astfel un venit suplimentar ( cu impozitul aferent declarat de 16%). Trebuie sa declar la asistenta sociala de acest venit? multumesc
Va multumesc pentru raspuns, insa puteti sa-mi explicati ce reprezinta " sau perioade asimilate".Nasterea a fost in aprilie 2010 iar somajul sotului meu a expirat in dec.2009.Va multumesc, cu deosebit respect pentru raspunsul dvoastra.
Buna ziua, am o intrebare la care astept un raspuns avizat, eu beneficiez de indemnizatie, fiul meu are 6 luni, insa m-as intoarce la servici si as vrea sa beneficieze sotul meu de indemnizatie .Problema este ca de anul trecut din luna decembrie nu mai are venit ( cand i s-a terminat somajul).Intrebare mea este daca exista vreo posibilitate sa beneficieze el ( sa achit din urma contributia la pensii ...nu stiu exact ce trebuie).Va multumesc foarte frumos pentru raspuns.
Buna seara,

Locuim impreuna cu soacra mea ( care este unica propietara a locuintei), avand toti membrii familiei mutatia la aceasta adresa , iar veniturile noastre cumulate corespund criteriilor de acordare a subventiei pentru caldura.Eu, am o propietate dobandita inainte de casatorie,Putem obtine subventia?
Va multumesc!!!
Buna ziua, am un bebelus de 5 luni, cand s-a nascut l-am anuntat la administratorul de bloc insa raspunsul a fost sa mai asteptam.
Intrebarea mea este daca exista o reglementare in acest sens, de la ce varsta trebuie anuntat...pentru ca exista si vecini "binevoitori":"> si nu vreau sa generez discutii
.Va multumesc
Discuție control opc
Buna ziua, am o intrebare : pentru efectuarea unui control de la OPC este necesara o delegatia?