avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Activitate dana_maria1984

Activitate dana_maria1984

Multumesc pentru clarificare, aveti dreptate. Asociatia are un fond de reparatii anual, si un fond separat constituit in 2020 cu descinatia specifica reabilitare acoperis. Ag-ul din 2020 a stabilit colectarea unui avans, care nu acopera intreaga lucrare. S-a convocat un nou AG unde se va propune colectarea sumei ramase. Intrebarea este daca propritetarii care (sustin din varii motive) ca nu isi permit suma stabilita prin AG a fi colectata lunar, au vreun temei legal pentru a refuza plata (ca sa va dau un exemplu concret, unul din proprietari sustine ca exista o lege care spune ca sumele destinate fondului nu pot depasi o treime din venitul sau lunar - eu nu am putut identifica aceasta lege, poate ma ajutati dvs).
Buna ziua! Cladirea in care locuiesc necesita reconstructia acoperisului, astfel ca membrii asociatiei au hotarat constituirea unui fond de reparatii si inceperea colectarii sumelor necesare de la proprietari. In mod evident, exista proprietari care se opun, motivand ca sumele pe care ar urma sa le plateasca lunar sunt prea mari. Exista vreun temei legal prin care ei se pot opne platii fondului de reparatii, atata timp cat exista o hotarare a adunarii generale in acest sens? Va multumesc!
Buna ziua,

Am cumparat un produs electrocasnic in Aprilie 2018, care acum s-a defectat. L-am trimis in service conform garantiei, dar vanzatorul mi-a transmis ca nu mai poate fi reparat, si ca nu il poate nici inlocui pentru ca nu mai importa produsul respectiv. Mi-a oferit alternativa sa imi aleg alte produse care se incadreaza in suma achitata initial. Eu nu doresc alte produse, si inteleg ca legislatia europeana spune ca pot solicita returnarea banilor in termen de 2 ani:

[ link extern ]

Cum ar trebui sa procedez? Apelez direct la OPC?

Multumesc!
Va multumesc frumos!
Nu exista niciun document sau acord. Proprietarii care detin boxe prin contract au stipulata o suprafata doar, nu si amplasarea acestor boxe. Impartirea lor s-a facut intre proprietari in baza unui plan obtinut de la oficiul de cadastru, un plan care a venit cu CF-ul comun.
E o situatie mai incalcita, fiind vorba de o cladire veche. Conform planurilor pe care le are asociatia, proprietarul in cauza detine spatiul in care a fost amplasat contorul, astfel ca si-a amenajat boxa. La momentul la care controrul a fost amplasat spatiul respectiv nu era inchis, avand un alt proprietar.
Buna ziua,

Cladirea are apomentrul principal amplasat in boxa unui proprietar. Respectivul proprietar doreste mutarea apometrului, pe motiv ca nu mai doreste sa fie nevoit sa primeasca reprezentantii companiei de utilitati pentru cirire, reparatii, etc.
Este proprietarul indreptatit sa solicite asta? Si daca da, cine trebuie sa suporte cheltuielile? Proprietarul in cauza sau asociatia?
Multumesc!
Buna ziua,

Am cumparat recent o casa la tara, intr-un sat de deal, relativ izolat. Problema e ca au aparut din ce in ce mai multi turisti in zona care vin cu atv-uri si motociclet enduro, care polueaza fonic enorm, si distrug vegetatia de pe dealuri.
Cum as putea aborda problema, ca simplu cetatean si proprietar? Nu stiu care este regimul proprietatilor pe care se plimba cu vehiculele respective, dar as putea afla. Are vreo sansa o astfel de initiativa cetateneasca (presupun ca as putea sa mobilizez mai multa lume, e un sat in care sunt multi proprietari detin case de vacanta).
Multumesc frumos!
Buna ziua,
Am cumparat recent o casa cu teren de aproximativ 800mp, intr-un sat mic. In fapt, terenul casei e aproape dublu, si am aflat dupa achizitie ca de fapt primul proprietar al terenului l-a mostenit de la parinti in anii '60, dar ca la transferul proprietatii a primit doar jumatate, cealalta jumatate intrand in proprietatea CAP.
Intrebarea mea este cine este actualul proprietar al celeilalte parcele? Merita sa incepem demersurile pentru clarificarea situatiei, sunt indreptatita sau nu sa revendic cealalta jumatate?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Vot in AG prin videoconferinta
Va multumesc!