avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Activitate fanny

Activitate fanny

Discuție taxe ANL
Buna ziua
Locuiesc ca si chiriasa intr-un apartament ANL in care nu exista asociatie de proprietari sau chiriasi. Administrator este o vecina careia-i platim toti 10 RON pe luna fara chitanta, deci neimpozitati si neclarati. Fochistul de la centrala pe gaz la fel. Fara chitante pe banii dati pentru intretinere. Pentru cateva luni sunt plecata din tara (chiria este platita la zi) iar administratorul imi cere sa-i platesc partea lui, fochistul si curentul pentru centrala. Mentionez ca in apartament am apometre de apa rece si calda si nu se inregistreaza consum (nu locuieste nimeni). Este corect ceea ce cere? Daca pentru mine si familia mea nu se fac calcule, nu se foloseste apa calda si am inaintat cere scrisa de scoatere de la intretinere ce pot face? Nu doresc sa platesc fara sa beneficiez de nimic.
Mentionez ca intre locatari, administrator si fochist nu exista nici un fel de contract sau intelegere scrisa. Fochistul este un pensionar pe caz de boala care incaseaza niste banii fara chitanta si nu are nici un fel de pregatire de specialitate.
Primaria cunoaste aceste nereguli dar nu se intereseazae masuri.
Va multumesc anticipat

Discuție contract ANL
Buna ziua. Am un contract de inchiriere cu primaria pentru un apartament ANL, valabil pana la data de 31.12.2011. Pot sa ma constranga sa-l cumpar mai repede de acesta data? Daca nu am resurse sa-l cumpar, pot sa-l vanda altui cumparator in perioada contractului? Va multumesc mult.:(
Răspuns la discuția pierderi apa rece
va multumesc mult=D>
Răspuns la discuția pierderi apa rece
Va multumesc pentru raspuns dar cu intrebarea mea cum ramane? Am inteles ca platim toti dar cum?
Buna ziua, doresc indrumare in urmatoarea problema. In luna septembrie s-a spart teava de apa rece la subsolul scarii si apometrul principal pe scara a inregistrat 240 mc apa rece la 16 apartamente, cate suntem pe scara. Administratorul a impartit factura aleator: celor cu apometre le-a bagat pe apartament 3 mc in plus iar noi restul, cei fara apometre platim restul. In conditiile in care luna de luna se inregistreaza pe apometrul principal 80-85 mc apa rece, care este calculul (metoda) corect. Nu se poate lua in calcul factura obisnuita, fara tevi sparte? Cam cum se deduce care este pierderea datorata teavii sparte? Va multumesc pentru orice fel de indrumare.
buna seara,
in data de 5 oct 2009 m-am prezentat la administrator sa platesc factura lunara. M-a dat afara din casa pe motiv ca nu am vrut sa-i platesc partea lui, fara sa-mi incaseze restul utilitatilor. Astazi, 16 oct 2009 am reusit sa platesc trimitind banii cu o vecina. Surpriza, imi pune penalitati. De mentionat ca suntem bloc ANL, nu avem administrator legal si nu suntem asociatie. Ce fac mai departe? Platesc penalitatile sau nu? Cum procedez luna urmatoare cu plata? Imi duc un prieten ca martor? Va multumesc.
Discuție agresiune
Buna ziua, va rog sa ma indrumati in urmatoarea problema. Administratoarea din blocul in care locuiesc a afisat unele taxe aberante la intretinere. Dupa 2 zile, intalnind-o intamplator intr-o statie de autobus (eu asteptam autobusul, dansa vindea produse Avon pe strada) am intrebat-o civilizat (acasa nu prea este de gasit) despre taxe. Raspunsul dansei a fost transant ca nu-i treaba mea. ne-am despartit si gata. Intrevederea s-a petrecut pe data de 1 sept 2009. Astazi am aflat de la o cunostinta comuna ca a facut plangere la Politie pentru agresiune prin zgariere. Mentionez ca nu m-a contactat Politia, nu am primit citatie. Ce sa fac acum?
Răspuns la discuția chiriasi ANL
Exista o modalitate de a atasa un fisier mesajului? Doresc sa atasez o copie scanata a somatiei primite. Va multumesc.
Răspuns la discuția chiriasi ANL
Ideea este buna dar noi nu suntem proprietari ci chiriasi, nu avem asociatie de proprietari deci nu avem cont. Trebuie sa platesc tot fara chitanta.
Răspuns la discuția chiriasi ANL
Daca nu dau bani ma trezesc cu somatie, daca dau bani nu am chitanta si oricand pot sa ma trezesc cu somatie. Primaria tolereaza si incurajeaza aceasta practica. ce e de facut? Stiu ca suntem "prosti" dar legal ce este de facut?
Va multumesc pentru mesaj.