avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Activitate nebunica

Activitate nebunica

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti daca o fundatie de utilitate publica, care are si venituri proprii din incasarea contributiei de la beneficiarii serviciilor sociale ( persoane fizice ) este obligata sa foloseasca casa de marcat fiscala. Fundatia, in cei 22 ani de activitate nu a folosit casa de marcat, dar , studiind OG 28/1999 cu modificarile ulterioare, nu vad cum ar putea fi incadrata la exceptii.De altfel , fundatia nu desfasoara activitate economica deci nu cred ca se incadreaza la categoria agent economic ( art 1 alin 1 OG 28/99), in schimb presteaza servicii de asistenta sociala pentru o categorie defavorizata a populatiei. Multumesc anticipat
Multumesc pt amabilitate.ONG-ul despre care este vorba are 17 salariati si fiind de utilitate publica, obiect activitate gazduire si ingrijire persoane varstnice aflate in situatie de risc social ( 40 pers ). Inca nu am reusit sa studiez legislatia, asa ca va multumesc pentru toate informatiile !
Răspuns la discuția Trecerea de la srl-d la srl
Multumesc!
Buna ziua,
Va rog sa ma indrumati in privinta obligativitatii aplicarii lg pv prelucrarea datelor cu caracter personal. Am inteles conform ultimelor schimbari legislative inclisiv directive la nivel european, ca incepand cu 25, mai 2018 se aplica amenzi substantiale daca institutiile /firmele/orice alte organizatii care folosesc date cu caracter personal nu au desemnata o persoana care sa raspunda de aceasta activitate.
Mai precis este vorba de un ONG, cu activitati de utilitate publica, volum mic de activitate, ( date personale spre prelucrare), precum si nr mic de salariati
Din ceea ce am mai citit reiese ca este vorba de companiile mari gen telefonie, banci .... etc
Spuneti-mi va rog daca trebuie sa aplic sau nu aceasta lege sau ma pot incadra la exceptii, daca acestea exista?
Multumesc
Buna ziua
1.trecerea de la srl-d la srl poate fi facuta si voluntar ? ( daca da, exista un termen limitativ?)
2.una din conditiile de functionare al unui srl- d este reinvestirea profitului.In conditiile in care in 2018 are statut de srl-d, minim 50 % din profitul anului 2018 va fi reinvestit in 2019 ( acest rationament este dpdv contabil )Cei de la registrul Comertului spun ca daca in 2019 societatea nu mai este srl-d, atunci nu mai are obliogatia reinvestirii....... dar totusi calendaristic vorbind, profitul poate fi reinvestit numai dupa inchiderea fiscala a anului, conf Hot AGA, undeva dupa luna martie ... aprilie.....
3 in concluzie daca srl-d este infiintat in mai 2015 , cand poate deveni srl si cum procedeaza cu reinvestirea profitului ?
Răspuns la discuția ch intretinere incorecte
1, da, blocul este contorizat, toata lumea are apometre iar cei care au centrale si-au facut bransament pe direct la apa rece
2 declar 0 ( zero) la apa calda si in ultima lun ade ex mi-a pus 6,6 mc
3,suma este acumulata in 5 ani si se compune din 18025 debit si 10295 penalitati , in plus 3700 ch executare silita
4, da, am contestat, dar mi-a spus ca atat timp cat am datorii nu poate sa imi rezolve problema:(

Multumesc pentru jutor si astept sa ma indrumati pe mai departe
Buna ziua ,
Va rog sa- mi spuneti unde pot depune o reclamatie pt urmatoarea speta
1, in vara trecuta in registram datorii la intretinere motiv pentru care mi-am instalat un boiler si am blindat teava de apa calda am instiinta asociatia dar nu am primit acceptul.Nu am nici un act doveditor de la asociatie cum ca mi-au acceptat bilndarea
2 in plus in fiecare luna de atunci imi calculeaza consum apa calda mai mult chiar decat ma duc si declar
3.acum am primit titlul executoriu pentru o suma de 33000 inclusiv penalitati
Cum pot rezolva aceasta situatie din care nu vad iesire ? pt in continuare mi se pune apa calda la calculul ch lunare desi nu consum ???

Multumesc pt ajutor
Răspuns la discuția pensionare anticipata
scuze : decembrie 1961
Buna ziua ,
Va rog sa- mi spuneti care este data la care pot iesi la pensie anticipata sau anticipata partiala si daca pot beneficia de legea 186/2016 ?
data nasterii : dec 2016 , femeie
lucrez din septembrie 1985, fara intreruperi ; nu am avut grupa
sunt absolventa de studii superioare de 5 ani

Multumesc anticipat
Buna ziua,
Lucrez intr-o institutie bugetara si as vrea sa- mi schimb locul de munca. Care sunt modalitatile de incetare a ctr de munca ? Daca iau in calcul demisia , perioada de preaviz este de 45 zile lucratoare si ma tem ca nici un angajator nu ma va astepta atat de mult !
Va multumesc