avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 951 soluții astăzi
Forum Activitate MDonescu

Activitate MDonescu

Din cauza ca ati plecat acum 20 de ani, probabil ca, inceputul demersurilor va trebui facut la evidenta populatiei unde se gaseste certificatul de nastere original pentru a obtine un (NOU) certificat de nastere (EUROPEAN). Cu ocazia asta vi se va da (din oficiu) un CNP. Cel putin asta era situatia in 2006!
Răspuns la discuția certificat de casatorie transcris
Printre multele documente necesare in Romania sotului iranian (strain) ca sa obtina un permis de sedere (C.I.) de al Oficiul Roman pentru Imigrari (ORI - Str. Nicolae Iorga, bucuresti) e nevoie si de transcrierea romaneasca a certificatului de casatorie grecesc.
Transferul ("wire transfer") de la Citibank (USA) la Bucuraesti (in contul spitalului) se poate face si in LEI nu numai USD... asa ca doar vointa sa fie!
Pentru o taxa de $30 orice client american al Citibank poate face un transfer ("wire transfer") catre unul dintre conturile spitalului in cauza.
Cat priveste opostilarea actului de casatorie german intai m-as interesa daca e intr-adevar nevoie la Evidenta Personelor (la primarie).
Intrebarea este: "exista traducator autorizat de lb.islandeza ?"... cu alte cuvinte "stiti vre'un traducator de islandeza, si nu "unde gasesc liste cu traducatori autorizati"!
D'aia s-a inventat polita CASCO! Pe de alta parte s-ar parea ca exista un fond pentru despagubirea (nu stiu ce daune acopera) celor pagubiti d e catre persoane neasigurate.
Răspuns la discuția plata intretinerii la bloc
Poate intr-un sens pur legalistic... altminteri care administrator ar refuza o plata partiala cand alternativa ar fi sa nu platesti nimic?
In august 2006 am obtinut o viza de lunga sedere in Romania si am inceput formalitatile pentru incheierea asigurarii sociale (la CNAS) de sanatate obligatorie platind contributia pe urmatoarele 3 luni. Din nefericire persoana pe care am lasat-o sa platesca in continuare nu a facut-o. Pentru reinoirea vizei va trebui sa reiau plata pe perioada (inclusiv pe perioada dintre august 2006 si august 2010). Cum se calculeaza aceste contributii (nu am avut nici un venit in Romania pe perioada in cauza), penalizarile, etc... si unde se fac demersurile necesare.

Multumesc pentru sfat.