avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 879 soluții astăzi
Forum Activitate maria mateias

Activitate maria mateias

Răspuns la discuția interimat
La multi, multi ani!!
sincer nu stiu daca a existat o asemenea fisa.
e o situatie mai speciala si chiar usor ciudata cu acest "director".
si oricum nu a avut cea mai fructuoasa activitate. as putea spune din contra.
oricum cele 6 luni "manageriale" au adus numai pagube si au golit conturile pe care institutia le avea.
si nu erau deloc sarace.
multumesc pentru raspuns
Discuție interimat
avem urmatoarea situatie: prin ordin al ministrului "cineva" este numit director general al unei institutii bugetare pentru 6 luni.
la sfirsitul celor 6 luni, ministrul emite un nou rdin prin care i se aduce la cunostinta ca interimatul a luat sfirsit si ca acest "cineva" este demis.
personajul in cauza cauta solutii diferite, isi creaza un addendum la contractul cu institutia pe care il semneaza de unul singur, depune o contestatie, ameninta etc.X-(#-o
prin alt ordin al ministrului este numita o alta persoana in functie de director general al aceleasi institutii.=D>
dupa opinia celor mai multi cunoscatori ai situatiei de mai sus, ministrul a procedat corect mai ales a dl. "cineva" in cele 6 luni de zile nu a lucrat decit in beneficiul personal.
care ar fi solutia? dupa 4 ianuarie este clar cei doi se vor intilni pentru a coordona institutia bugetara. unul legal celalalt la categoria " nu ma dau la o parte nici mort"
fara gluma. cine are dreptate si de ce? va multumesc si tuturor un an mai bogat in sanatate, indepliniri pe toate planurile
Răspuns la discuția sindicat
multumesc pentru raspuns. ideea este ca aceasta "celula" nu face parte din nicio organizatie "adevarata" ea a avut mai multi membri de sindicat dar din cauza presedintei care promitea multe dar facea ingrozitor de putin, oamenii s-au retras.
aberatiile din promisiuni mi-au ridicat si mie de la inceput semne de intrebare, apoi faptul ca din organizatie mai faceau parte - practic oameni fara serviciu, fosti angajati, sau someri.
de la toti - inclusiv cei ce stateau acasa - a incasat lunar si fara a fi consemnati undeva, bani pentru cotizatii. acum fostii membrii vor sa se asigure ca "celula" se desfiinteaza pentru a nu mai fi pacaliti si altii.
Discuție sindicat
o celula sindicala care a avut nr. de membrii admis de lege, are in prezent numai 6 membri de sindicat.
cei care s-au retras doresc sa stie cum se poate legal sa ceara desfiintarea acestei celule, care nu ii mai reprezinta.
cea care se auto intituleaza presedinta de sindicat refuza sa faca acest lucru.
multumesc
Răspuns la discuția consilierul personal
este vorba despre o institutie de stat
bugetara adica.
iar "consilierul personal" este angajat de director
are dreptul sa participe la luarea unor decizii ale institutiei???
nu prea imi vine sa cred ca este legal
astept totusi o parere
multumesc
exista urmatoarea situatie: un director general si-a angajat pe bani personali un consilier personal.
acesta il insoteste zi de zi la locul de munca si ii preia si din atributiile de serviciu.
in locul acestuia ia decizii, indruma coordoneaza activitati diverse.
este legal si daca da unde regasesc intr-o lege aceasta problema.
daca nu cum se numeste "aceasta" fapta???
va multumesc
Discuție demitere
poate fi demis pe motive temeinice un director aflat in perioada de interimat??
Răspuns la discuția succesiune
mai aveam de facut o intrebare: am aflat ca poti da in judecata pe unul dintre participantii la succesiune. eu respectiv pe mama mea sau invers.
judecatorul stabileste in instanta drepturile fiecaruia. si astfel cu o suma mult mai mica ............. ce credeti???
sau eventual ramin in aceasta pozitie, nu mai conteaza citi ani, si dupa ce mama nu va mai fi intru in posesie fara batai de cap. de-a domnu' sa fie cit mai tirziu posibil, este in discutie mama mea.
oricum este vorba despre un amrit de apartament
Răspuns la discuția succesiune
adresa mea este maria_mateias2000@yahoo.com
cu multumirile de rigoare
maria mateias
Discuție succesiune
tatal meu a decedat in anul 2000. sora mea care a locuit in olanda si avea dubla cetatenie a decedat si ea in anul 2004.
pentru ca nu stiam cum trebuie sa procedam nu am facut nici dupa tatal dar nici dupa ce sora mea a decedat succesiunea asupra casei pe care parintii mei o detineau in bucuresti.
mama traieste are 80 de ani si de citiva ani ma perind intre spitale pentru rezolvarea unor probleme de sanatate pe care le are.
poate cine va sa imi spune cam care ar fi costurile privind deschiderea succesiuni in anul 2009 si ce acte mi-ar trebui.
cineva mi-a spus ca taxele sunt enorme si acest lucru ( daca este adevarat) ma va impiedica sa intru in legalitate deoarece financiar am epuizat toate resursele pe care le aveam. si inca ceva tatl meu era veteran de razboi, iar mama vaduva de veteran. o scuteste macar pe ea de plata unor taxe?
va multumesc