avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 687 soluții astăzi
Forum Activitate joe black

Activitate joe black

Va rog sa-mi spuneti daca un Key Account vanzari (in departamentul comercial)intr-o companie privata isi poate face in nume propriu o asigurare civila profesionala sau de alta natura pentru a se proteja de eventuale erori personale, evident neintetionate, cauzate de stresul muncii depuse si de multitudinea sarcinilor profesionale pe care le are de indeplinit.
Va multumesc foarte mult pentru sprijin.
Buna ziua,
Va rog sa-mi comunicati daca exista posibilitatea incheierii unei asigurari civile individuale (profesionale sau generale fata de terti) pentru un angajat in departamentul de vanzari (Key account) al unei companii private.
Doar profesiile liberale (avocat, medic, notar, arhitect,...) se incadreaza la asigurare civila profesionala ? Daca da, care este tipul de asigurare ptr cazul mentionat mai sus (angajat in departament vanzari - Key account) si care ar fi compania de asigurari care ofera asigurarea ?
Va multumesc foarte mult pentru amabilitate.
Dupa 7 luni de somaj m-am angajat pe perioada nedeterminata la o alta firma.
Firma la care m-am angajat mi-a dat repartitie pentru angajare pe care am depus-o la Oficiul de somaj impreuna cu carnetul de somer, iesind astefel din evidentele de somaj.
Voi primi automat acasa cei 30% din indemnizatia de somaj pana la expirarea perioadei de somaj stabilite initial sau trebuie sa mai prezint alte acte la Oficiul de somaj ?
Răspuns la discuția Intreprindere Individuala
Am primit si urmatorul raspuns care difera de al dumneavoastra :

1. Din Legea 76/2002:
Art. 44. - Incetarea platii indemnizatiilor de somaj acordate beneficiarilor are loc dupa cum urmeaza:
a) la data incadrarii in munca, conform legii, pentru o perioada mai mare de 12 luni;
b) la data cand realizeaza, din activitati autorizate potrivit legii, venituri lunare mai mari decat valoarea indicatorului social de referinta, in vigoare;

2. Din Norme metodologice la Legea 76/2002.
Art. 15. - (2) Prin activitati autorizate potrivit legii se intelege activitatile economice desfasurate de persoane fizice autorizate, intreprinderi individuale si/sau intreprinderi familiale conform legii sau exercitarea profesiilor liberale potrivit dispozitiilor legale speciale.
Art. 24. (2) Incetarea platii indemnizatiilor de somaj pentru motivul prevazut la art. 44 lit. b) din lege se face cu data de intai a lunii in care beneficiarul a realizat venituri mai mari decat valoarea indicatorului social de referinta, in vigoare.

3. Indicatorul social de referinta este, la aceasta data, de 500 lei.
4. Infiintati I.I. dar sa nu depasiti 500 lei pe luna.

Care este varianta corecta ?
Va multumesc Dle.Valeriu Tudor pentru raspuns.
Deci nu trebuie sa depasesc incasari de 500 lei/luna pentru a beneficia si de somaj (cel putin pana ce activitatea Intreprinderii Individuale devine suficient de profitabila).
Corect ?
Sunt momentan in a 7-a luna de somaj si vreau sa infiintez o Intreprindere Individuala.
Voi iesi automat din somaj la data infiintarii Intr.Indiv. ? Daca nu voi avea profit in prima perioada a activitatii voi ramane si fara somaj ?

Va rog un raspuns competent.
Am cititi din alte surse ca se pot inregistra mai multe coduri CAEN pentru o Intreprindere Individuala.
Ce concluzie rezulta ?
va rog sa ma lamuriti intr-o problema
Momentan sunt in somaj (in cea de-a 7-a luna) si intentionez sa infiintez o Intreprindere Individuala.
Voi iesi automat din somaj in momentul in care voi infiinta Intreprinderea Individuala ?
Daca nu voi avea activitate profitabila in prima perioada ? Nu voi mai beneficia nici de somaj ?
Vreau sa infiintez o Intreprindere Individuala cu urmatoarele coduri CAEN :
8559 - Alte forme de invatamant n.c.a. (cod principal)
8552 - Invatamant in domeniul cultural
8560 - Activitati de servicii suport pentru invatamant
7022 - Activitati de consultanta pentru afaceri si management
9609 - Alte activitati de servicii

si am urmatoarele calificari :
Formator - autorizat CNFPA (in curs)
Inginer - absolvent TCM (1993)
Curs - Management in cadrul Universitatii Luton din Marea Britanie (1999)
Curs - Referent comert exterior (Camera de Comert)
absolvent al mai multor cursuri de vanzari
si 15 ani de experienta in vanzari, coordonare activitati si relatii clienti

Activitatea principala a Intreprinderii Individuale va fi : Training - dezvoltare si cunoastere personala adulti si copii (secundar - limbi straine)
Credeti ca sunt suficiente calificarile pentru autorizarea codurilor CAEN de mai sus ?
Multumesc anticipat tuturor celor care pot sa-mi raspunda.


Intreprinderea Individuala poate avea doar un singur cod CAEN ?