avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Activitate kristhinel_87

Activitate kristhinel_87

Buna ziua!
Stiu ca perioada de doctorat se considera vechime in munca, dar bursa doctorala este baza de calcul/venit pentru valoarea pensiei? In ce fel?
Răspuns la discuția Intrebare acte necesare angajarii
Le poate cere pe toate trei simultan si le poate tine in "custodia" sa pana ce se incheie contractul de munca? Multumesc!
Răspuns la discuția Intrebare acte necesare angajarii
Le poate cele pe toate trei simultan si le poate tine in "custodia" sa pana ce se incheie contractul de munca? Multumesc!
Exista posibilitatea ca un angajator sa ceara la angajare diploma de bacalaureat, cea de licenta sau de master in original? Pe baza carei legi? MUltumesc!
Am inteles! Legea il obliga insa sa aiba si drepturi de autor pentru acele cd-uri chiar daca nu vrea? Chiar daca nu-l intereseaza daca ii este piratat cdul? Ma refer la plata impozitului pe drept de autor, la sigiliul acela dat de O.R.D.A etc? Si daca da, ce sanctiuni se aplica? Sau sub incidenta carei legi intra fapta sa?
Multumesc!
Buna seara!
Spuneti-mi va rog, ce sanctiune primeste un cantaret daca inregsitreaza un CD audio si-l distribuie la diferite magazine, care-l primesc fara nici un fel de factura, ci doar printr-o simpla mentionare a primirii marfii si platirii marfii vandute pe un caiet simplu de evidenta, in conditiile in care acesta nu vrea drepturi de autor, care ar duce la scaderea veniturilor sale?
Multumesc!
Ideea e ca intre intretinator si intretinut nu exista nici o relatie de rudenie, deci uzufructul viager nu este suficient pentru intretinut. Auzind ca contractul de vanzare cumparare cu clauza de renta viagera este usor atacabil in instanta, m-am gandit ca un contract de v-c cu clauza de intretinere si cu limita de 500 ron, de exemplu, ar fi mai greu atacabil in instanta. Ma insel?
Multumesc!
Buna ziua!
Intrebarea mea este un pic mai ciudata. Este posibil ca intr-un contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere sa fie mentionat faptul ca eu, intretinator, sa asigur cheltuielile cu intretinerea, DAR INTR-O ANUMITA LIMITA? De exemplu, aceste cheltuieli sa nu depaseasca 500 ron pe luna.
Va multumesc!
buna seara!
as putea ca intr-un contract de vanzare-cumpare, cu clauza de uzufruct viager, sa invoc transmiterea proprietatii si de drept dar si de fapt din momentul semnarii contractului?
dar in cazul unui contract de intretinere, de renta viagera sau de v-c cu clauza de intretinere?
multumesc!
pot invoca intr-un contract de intretinere, eu ca intretinator, in cazul in care intretinutul refuza intretinerea, sa-mi fie platite daune pentru acest refuz nefondat, de un anumit cuantum? ideea e ca vreau in continuare mentinerea contractului, dar m-am gandit la acest lucru preventiv, pentru a demotiva creditorul la a face asa ceva. mentionez ca contractul inca nu a fost redactat in forma finala.
Multumesc!