avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 117 soluții astăzi
Forum Activitate catalin.

Activitate catalin.

Răspuns la discuția executor judecatoresc
Si pentru a afla intiderea cui trebuie sa ma adresez. De unde pot afla?
Buna seara,

Am si eu o intrebare si anume daca am o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila pentru care trebuie sa apelez la un executor judecatoresc pentru punerea in executare este obligatoriu sa apelez la unul din judetul in care se afla imobilul de executat?
De exemplu daca sunt din Craiova si trebuie sa fiu pus in posesie cu un teren ce se afla in Craiova, trebuie neaparat sa apelez la un executor din Craiova sau pot sa apelez la un altul din alt judet?
Multumesc.
Am o hotarare definitiva si irevocabila in care primaria trebuie sa ma puna in posesie a unui teren (partial ocupat de anumite persoane). Am incercat pe cale amiabila acest lucru, dar nu am reusit, fiind nevoit sa apelez la un executor judecatoresc. Dupa nenumarate demersuri nici acesta nu a reusit spunandu-mi sa dau primaria in judecata pentru a fi obligata sa ma puna in posesie. Este ceva normal atata timp cata eu am deja o hotatrare in acest sens?
Si daca o dau si castig si nci atunci nu vrea sa ma puna in posesie?
Ce cale mai trebuie sa urmez?
Discuție Garantie laptop
Buna seara,
Am cumparat anul trecut un laptop ACER dintr-un magazin autorizat pentru care am primit garantie doar 1 an.
Este legal termenul de un an sau trebuie sa beneficiez de doi ani garantie(asa am auzit ca ar trebui sa fie) ?
Buna seara,

Detin un teren extravilan (arabil) aflat in apropierea orasului unde nu se afla construit nimic. Vreau s-mi inchid provizoriu (gard de sarma impletita)acest teren pentru plantatia unor pomi. Daca nu il inchid pun acesti pomi degeaba.
Trebuie luata autorizatie de inchidere(constructie) de la primarie??

Cei de la primarie ma pun sa fac tot felul de acte de parca as vrea sa construiesc un cartier.
Buna seara,

Detin un teren agricol avand o suprafata de 1300 mp la marginea orasului.
Doresc sa-l inchid cu un gard din sarma impletita.
Am nevoie de autorizatie de constructie?
Am deja o hotarare cu formula executorie ,dar executorul a zis ca prima data sa facem adresa catre primarie ca asa este procedura. Am impresia ca nu vrea sa-si asume raspunderea.
Am o hatarare definitiva si irevocabila de la inalta curte si casatie bucuresti prin care am obtinut un teren (pentru care ma judec de 20 ani) , teren pe care trebuie sa ma puna in posesie primaria.
In urma acestei hotarari am depus o cerere la primarie pentru punerea in posesie.
Au trecut deja 30 de zile si nu am primit nici un raspuns.
Ce pot sa fac?
Nu are legatura ITP daca faceti reparatia in baza politei RCA a vinovatului. Daca apelati la polita CASCO (daca aveti) pentru rezolvarea problemei,s-ar putea sa intampinati probleme- depinde de firma de asigurari.
Răspuns la discuția accident
Abuzeaza de bunatatea dvs. In legea 136 si ordinul 20 CSA nu sunteti obligat de asa ceva. Masina pagubita este a unei persoane juridice ce are care efectueaza transporturi cu acea masina?
Maxim societatea de asigurari poate sai deconteze timpul (normat) din devizul de reparatie.
De curiozitate , la ce firma de asigurari aveti polita RCA?