avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters104684

Activitate ContSters104684

Doresc sa cumpar un autoturism second hand.Proprietarul spune ca a fost achitat de 5 luni in sistem leasing ... :
caut un client care sa fie dispus sa lase masina inscrisa inca 8 luni,deoarece am terminat de achitat leasing`ul in urma cu 5 luni si trebuie sa treaca un an dupa finalizarea platii ca eu sa`mi pot recupera tva`ul
Cum pot proceda sa nu am probleme ?

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Doresc sa cumpar un autoturism second hand.Proprietarul spune ca a fost achitat de 5 luni in sistem leasing ... :
caut un client care sa fie dispus sa lase masina inscrisa inca 8 luni,deoarece am terminat de achitat leasing`ul in urma cu 5 luni si trebuie sa treaca un an dupa finalizarea platii ca eu sa`mi pot recupera tva`ul
Cum pot proceda sa nu am probleme ?

Va solicit ajutorul intr-o problema de partaj.


Actualmente o casa cu terenul aferent se afla in partaj,mai prcis casa urmeaza a fi scoasa la vinzare(executare judec.) a doua oara in septembrie.
Contract de vinzare cumparare :
Intre subsemnatii :Popescu P domiciliata in comuna X ,judetul Y,in calitate de vinzatoare si Popescu M domiciliat in comuna ....,casatorit cu Popescu E ,in calitate de cumparator,s-a incheiat…
In fata notarului s-au prezentat si au semnat:
1. Popescu P
2. Popescu M
Popescu E nu a semnat actul de vinzare cumparare.

Intrebare:se poate face ceva in baza faptului ca reclamanta nu a semnat actul de vinzare cumparare?

Nota : Popescu P =mama
Popescu M=fiu
Popescu E=fosta sotie a lui Popescu M(cea care vrea sa execute casa)

Multumesc pentru timpul acordat.

Angajat din iunie cu CIM determinat(Salrom-Sucursala Ramnicu valcea) astfel:
1.25.06.2010-31.07.2010
2.01.08.2010-31.08.2010 (act aditional)
3.01.09.2010-17.12.2010((act aditional fara numar de inregistrare)
Ne-am angajat in iunie vreo 20 de persoane.Majoritatea dintre ei au contractele pina pe 28 .02.2011.
Intrebare :se poate considera discriminare faptul ca noua (vreo 5 persoane) ne-a facut contracte pe perioada mai mica?
Nota:in jurul datei de 20.11.2010 au mai angajat pe perioada determinata (1 luna) vreo 20 de persoane datorita probabil cresterilor de comenzi.
Sint angajat de pe 25 iunie astfel:
1.25 iunie -31iulie
2.1 august -31 august(act aditional)
3.1 septembrie-17 decembrie(act aditional)

Cum pot lua concediul ? In caz ca nu ,as putea sa primesc compensatie in bani?
Contractul de munca se mai poate prelungi in vreun fel?
Multumesc anticipatpentru ajutor.
Eu ma gindeam la rambursarea datoriei ramase.Comisionul cit mai este ?
Am luat un credit pe 5 ani de zile in euro,mai precis 3000 euro cu o rata fixa calculata de 78 euro(rata+dobinda).Dupa 2 ani si jumatate nu mai pot plati ratele deoarece sint somer fara indemnizatie.
1.Exista vreo posibilitate ca sa platesc decit creditul restant fara dobinda aferenta-adica 1500 euro?
2.Daca nu mai platesc ce se poate intimpla?
3.Casa mea este in partaj.Poate fi atacata de banca daca nu mai platesc?
Multumesc anticipat pentru ajutor.
Pe data de 22-03-2010,am participat la un concurs pentru un post de lacatus mecanic.Mai exact erau scoase la concurs 2 posturi lacatus mecanic,1 mecanic locomotiva si inca vreo 2 posturi.La posturile de lacatus erau 12 persoane ,dupa o selectie au ramas vreo 8 si am dat proba scrisa si cateva intrebari puse de catre comisie.Dupa aceste probe au ales 2 persoane:pe mine si alt baiat.Am mers si am dat proba de lucru si pina astazi nu ne-a mai spus nimeni nimic nici ca alba nici ca neagra.Mentionez faptul ca concursul a fost dat prin AJOFM VALCEA.Mai mentionez ca pentru celelalte posturi nu s-a mai tinut concursul.