avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1875 soluții astăzi
Forum Activitate vasv123

Activitate vasv123

ynocentta a scris:

Pentru o initiativa legislativa este necesara parcurgerea unei proceduri speciale cu stydii,avize si acorduri de la mai multe autoritati pana la acordul reprezentantilor din colegiu


...a se vedea parcurgerea procedurilor pentru modificare codului penal din dec 2013 !!!
-fara stdii,avize,acorduri,autoritati,reprezentanti,doar pe sub masa.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca aveti centrala de apartament ,mai trebuie sa platiti si servisarea ei ,in jur de 300 lei la fiecare 2 ani .Acelasi lucru il fac si unii si alti,vin cu bidineaua,mazgalesc conductele de gaz
cu flaconul cu apa murdara amestecata cu sapun ,te golesc de bani si pleaca.
M-am debransat de apox.10 ani de la reteaua centrala de incalzire ,am cuparat o centrala cu
2200 de lei
In 10 ani am platit:

300x5=1500 lei-servisare centrala
120x5= 600 lei-verificare conducta de gaz
300 lei senzor de gaz
---------------------------------
total 2400 lei
Cu acesti bani mai cumpar inca o centrala de apartament
"Prietene"eu nu cred ca este asa in "toata lumea".Asta e hotie la drumul mare.
Buna ziua tuturor,
As dori sa stiu ce sansa am in instanta sa se anuleze procesul verbal pentru
parcare in statie de TAXI,daca expun urmatoarele motive:
-pe strada specificata in procesul verbal nu exista stati TAXI
-locul unde totusi a fost facuta poza,este marcat se un indicator rutier TAXI care face parte din categoria"indicatoare informative"deci nu a celor care obliga sau interzic,cum ar fi oprirea,stationarea, parcarea interzisa sau parcarea cu plata
In baza legi 18/1991,prin cererea de reconstiruire a dreptului de proprietate,primaria a eliberat tatalui meu o adeverinta de propr. pentru o suprafata de 5.5 ha.
Dupa ani si ani primaria a eliberat titlul de proprietate ptr.doar 5 ha.pe motiv ca registrul agricol prevede doar acesta suprafata.
Am depus la primarie o cerere ptr.modif. titlului de proprietate anexand contractele de vanzare cumparare prin care se face dovada ptr.suprafata de 5.5 ha,dar primaria refuza sa trimita dosarul la Comisia Judeteana de Fond Funciar,de mai bine de un an de zile fara sa ne comunice nici un raspuns oficial
Intrebarea mea este daca primaria are vreo obligatie in acest sens si ce pot face mai departe.
Au trecut 6 luni in urma cu cateva zile de cand am fost la prima dezbatere in instanta pentru succesiune. De atunci s-a mai amanat de 3 ori ,deoarece reclamanta nu avea taxa de timbru platita. In tot acest timp nu am depus la dosar (din nestiinta) cererea de acceptare a mosteniri.Este tardiva angajarea unui avocat in aceata speta ,daca au trecut cele 6 luni pentru prescriptia succesiuni ?
Daca un proces de succesiune poate fi suspendat la solicitarea paratilor,deoarece reclamanta nu are la dosar toate actele si taxele achitate.Cat timp poate fi amanat un astfel de proces fiind la al 4-lea termen din motivele aratate mai sus.
Discuție citatie
Dupa amanarea unui proces, la o data ulterioara stabilita de presedinta,se mai trimit citatiile,sau ne prezentam dupa data stabilita de aceasta?
Va multumesc
Buna ziua,
succesiune dupa tata in intanta...cum poate instanta sa stabileasca masa succesorala,pentru terenurile care nu au inca titlu de proprietatesi si pentru altele care nici nu au fost retrocedate de primarie dar sunt in curs

cu respect...
Buna ziua! Solicit sprijinul dvs.in urmatoarea problema:
Tata a murit de 5 ani si nu s-a facut succesiune.Mama traieste si suntem mai multi frati.Unul dintre frati ne-a chemat in instanta pentru "fond succesiune".
Intrebarea este daca mama poate fi reprezentata in instanta de catre unul dintre frati,deoarece are 90 de ani si nu se poate deplasa.Daca este nevoie de o procura unde se face.
Va multumesc!
Legea spune ca un titlu de peoprietate poate fi anulat,daca nu au trecut trei ani de la eliberarea lui,sau de la data in care persaoana indreptatita a luat la cunostinta
Un mostenitor poate fi persoana indreptatita sa ceara anularea titlului dupa 3 ani,cand afla ca in titlu lipsesc suprafete de teren care inca pot fi dovedite cu
contracte de vanzare cumparare.