avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Activitate cdga_2007

Activitate cdga_2007

Buna ziua
Revin cu o intrebare la care nu am primit raspuns.Cum trebuie sa procedez în următoarea situatie: există un Act de proprietate emis pe numele fraților tatălui meu dar si a mamei mele (cumnata lor)în prezent decadata si dansa - cei care au revendicat pământul nu au știut că pot declara numele tatălui meu -decedat înainte de 1989- si au declarat numele mamei mele ca si cand ar fi fost sora lor nu cumnata.Acum avem dificultăți în a rezolva succesiunea dupa mama .Precizez ca a a fost făcută succesiunea dupa tatăl meu înainte de emiterea actului de proprietate.Va rog sa ma ajutati .Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Prescrierea creditelor bancare
Se iau in calcul cei 3 ani, data de la care s-a facut ultima plata a unei popriri sau/ si data de la executarea silita a unui teren ce a constituit garantia- valoarea acestuia nefiind suficienta pentru a acoperii creditul?
Cum procedam pentru a cere prescrierea unui credit bancar ?
Titlul de propirietatea asupra unei suprafete de pamant a fost emis in 2009 conform prevederilor Legii nr.18/1991
Datele au fost relatate gresit de catre unchiul meu astfel : cei trei mostenitori ai bunicii mele (mama lor)erau cei trei frati cei doi unchi si tatal meu ,sa zicem:Stefan,Constantin si Aneste),numai ca tatal meu este decedat din 1986 si a declarat-o pe mama mea (care poarta acelasi nume de familie) cu aceeasi initiala a tatalui lor - exemplu Petresu A Stefan fiu (unchiul meu) Petrescu A Aneste fiu (unchiul meu) si Petrescu A Elena nora (mama mea) ca proprietari mostenitori ,insa mama mea logic are initiala tatalui ei ,respectiv I (Ion nu A (Andrei).
Avand in vedere ca doar mama mai este in viata si dansa a sesizat acest"fals" si pentru ca doreste ca totul sa fie in regula, va rog sa imi comunicati cum sa procedam si mai ales ce implicatii juridice exista.
In prezent mostenitori pe acel sunt: mama mea care are 4 copii (mostenitorii legali ai lui Petrescu A Constantin) un mostenitor din partea lui P.Stefan si sotia lui P.Aneste (fara copii)
Multumesc anticipat
Intr-un act de proprietate a unei suprafete de pamant arabil a fost trecut gresit,numele mamei mele (de fapt initiala tatalui) Care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez avand in vedere ca dansa este in varsta si nu se poate deplasa in alta localitate..Multumesc.
Va rog sa imi spuneti ce acte imi sunt necesare si mai ales ce implica schimbarea initialei tatalui (in cea reala)in acest caz:
Titlul de propirietatea asupra unei suprafete de pamant a fost emis in 2009 conform prevederilor Legii nr.18/1991
Datele au fost relatate gresit de catre unchiul meu astfel : cei trei mostenitori la acea data erau cei trei frati cei doi unchi si tatal meu Stefan,Constantin si Aneste),numai ca tatal meu era decedat din 1986 si a declarat-o pe mama mea (care poarta acelasi nume de familie) cu aceeasi initiala a tatalui lor - exemplu Petrescu A Stefan fiu (unchiul meu) Petrescu A Aneste fiu (unchiul meu) si Petrescu A Elena nora (mama mea) ca proprietari mostenitori ,insa mama mea logic are initiala tatalui ei ,respectiv I (Ispas) nu A (Alexandru).Avand in vedere ca doar mama mai este in viata si dansa a sesizat acest"fals" si pentru ca doreste ca totul sa fie in regula, va rog sa imi comunicati cum sa procedam si mai ales ce implicatii juridice putem intampina.Mama mea si inca 4 copii sunt mostenitorii legali ai lui Petrescu A Constantin In cauza mai exista un mostenitor din partea lui P.Stefan si sotia lui P.Aneste
Intru zilnic...multumesc.Credeti ca o petitie nationala ar determina pe parlamentarii nostri sa si voteze o astfel de lege?
Multumesc pentru raspuns.Ce pacat totusi !
Am 58 de ani cu o vechime in campul muncii de peste 25 de ani,sunt mama a patru copii.Va rog sa imi spune-ti daca mai exista legea (o stiam acum vreo 25 de ani) prin care mama care a nascut si crescut mai mult de patru copii are dreptul sa se pensioneze mai devreme- fara penalitati ? Multumesc anticipat
Buna ziua

Sunt actualul proprietar al unei locuinte si doresc sa fac un contract cu Societatea de salubritate a orasului.Din pacate nu pot pentru ca mi se imputa o datorie restantanta facuta pe numele unui fost locatar al imobilului acum vreo 3 ani- in valoare de 1040lei
Acesta desi mai are inca domiciliul pe aceasta adresa nu mai locuieste efectiv in acea locatie -spune ca a semnat un contract in noiembrie 2011 pana la sfarsitul anului acela (pentru care a platit pe cele 2 luni)
La aceea adresa locuieste ocazional mama mea.Gunoi nu exista dar se pare ca avem obligativitatea de a semna un astfel de contract.
Pentru ca Societatea respectiva nu doreste sa semneze acest contract cu mine pana nu platesc retanta +penalitati+dobanzile unui contract care se pare ca a continuat fara stirea "fostului beneficiar" mi-a trimis la adresa respectiva copie dupa o factura care int-o luna a crescut cu inca 40 lei
Ce ar trebui sa fac pentru a putea semna acel contract fara sa preiau acele datorii si daca acel "beneficiar" care nu mai locuieste din 2012 poate sa conteste acea "prelungire a contractului fara aprobarea lui?