avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 204 soluții astăzi
Forum Activitate yda

Activitate yda

Buna ziua,banii primiti din hotaririle judecatoresti achitate in luna aprilie 2019,in invatamant de stat,de ce nu intra in calcul la stabilirea indemnizatiei pentru concediu medical luat in luna mai 2019 ? Cei de la EDUSAL spun ca nu fac parte din venitul lunii respective,ceea ce nu este adevarat,si indemnizatia pentru concediu a fost diminuata.OUG 158 este in vigoare. Cum pot sa-mi primesc corect indemnizatia ?
Lucrez in invatamant si in luna aprilie 2019 am primit,in afara salariului,sume restante din hotararile judecatoresti castigate.In luna mai 2019 am fost in concediu medical,dar la stabilirea bazei de calcul,programul EDUSDAL nu a luat in calcul si sumele din hotarari judecatoresti.Este corect ? OUG 158 este in vigoare si prevede clar acest lucru,adica in calcul se iau veniturile din ultimele 6 luni.
Hotararea spune : "Admite actiunea formulata de reclamanta in contradictoriu cu paratul .....
Obliga paratul sa plateasca conditii periculoase sau vatamatoare,de 15% din salariul de baza,
pentru perioada 01.01.2011-03.09.2013,actualizat cu indicele de inflatie la data platii efective.
Definitiva si executorie."
Mentionez ca prin actiunea inregistrata am solicitat plata incepand cu "01.01.2011 si in continuare,atata timp cat sunt indeplinite conditiile de acordare",iar in dosar se precizeaza : "se constata ca reclamanta era indreptatita la acordarea sporului pentru cond.vatamatoare,in cuantum de 15% din salariul de baza si in anii 2011,2012,2013,avand in vedere ca si-a desfasurat activitatea in aceleasi conditii" ,dar din hotarare reiese ca se acorda doar pana la data la care s-a pronuntat hotararea.
Asa cum am mai spus,lucrez pe acelasi post si in aceleasi conditii.
Am deschis proces pentru acordarea sporului pentru conditii vatamatoare,incepand cu 01.01.2011 si in continuare,atata timp cat sunt indeplinite conditiile de acordare.Prin Hotarirea pronuntata,Tribunalul mi-a aprobat cererea,dar scoala la care lucrez spune ca imi acorda acest drept doar pe perioada 01.01.2011-03.09.2013 (data la care s-a pronuntat Hotarirea) pentru ca Tribunalul nu a scris in Hotarire "si in continuare ".Precizez ca lucrez in aceleasi conditii,acelasi loc de munca si nu a aparut nicio reglementare care sa anuleze acordarea acestui drept.
Ce trebuie sa fac,sa deschid un alt proces? Un drept castigat,mai ales prin instanta,nu trebuie acordat pana apare altceva care sa il anuleze?
Fiul meu a absolvit Academia de Politie in iulie 2013,dar nu au fost repartizat la post,
acest lucru urmand a se face in decembrie,conform Hotararii de guvern.
Hotararea judecatoareasca pe care o are spune ca primeste pensie alimentara de la tata pana la terminarea studiilor,dar nu mai atarziu de 26 de ani.Fiul meu are 22 de ani. Trebuie sa mai primeasca pensie alimentara pana in decembrie sau nu mai are
acest drept din august? Nu este vina lui ca absolventii din acest an nu au fost
incadrati din august,cum era normal.

Pentru ca repartizarea la posturi a absolventilor Academiei de Politie,promotia
iulie 2013, a fost amanata pana in decembrie 2013,prin Hotarare de guvern,poate
absolventul sa beneficieze de ajutor de somaj?
Va prezint urmatoare situatie:suntem doi frati.In urma cu patru ani mama a decedat.Cu un an inainte de deces,impreuna cu tata ,a garantat un imprumut in banca al fratelui meu cu locuinta proprietate personala. Fratele meu refuza sa treaca ipoteca de pe locuinta parintilor pe locuinta pe care si-a achizitionat-o cu banii din banca si nu vrea sa facem nici succesiunea dupa mama.
Ce temei legal exista pentru a-mi primi partea care mi se cuvine dupa mama ?
Cum sa procedez ?
Va multumesc !
Buna ziua,
dupa aplicarea masurilor de austeritate,indemnizatia pentru concediu medical se reduce sau nu ?
Răspuns la discuția stabiliere salariu 01.01.2010
Buna ziua,
am o intrebare referitoare la stabilirea salariului pentru ianuarie 2010.
Lucrez in invatamant,sindicatul a castigat 3 procese pe drepturi salariale,dar Ord.71/2009 ne obliga sa luam banii in trei transe,in 2010,2011,2012.
Scoala la care lucrez nu a aplicat aceste hotarari judecatoresti,in schimb a calculat
diferente salariale,inclusiv pentru decembrie 2009,pe care le vom lua ,nu se stie cand.
La stabilirea salariului pe ianuarie 2010 trebuie sa se tina cont de
procesele castigate,dar directorul si contabilul primariei nu vor sa faca acest lucru
si sa tina salariile la nivelul lui decembrie 2009-fara drepturile castigate in instanta.
Este corect acest lucru ? Dupa ce ca nu au executat hotararile judec.atunci cand
au venit acum vor sa ne incadreze gresit.
Multumesc!!!#-o:(
Buna ziua,
Cum se procedeaza in cazul in care concediul medical al unei persoane a fost calculat gresit (s-au dat bani mai putini) ,numarul de zile de concediu fiind de 200 ?
Ce demersuri trebuiesc facute si catre cine,pentru ca suma este destul de mare
si as vrea sa recuperez acesti bani.
Va multumesc!