avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1091 soluții astăzi
Forum Activitate ionutght

Activitate ionutght

Buna ziua
Intrucat art.139 (3) Codul muncii lasa posibilitatea de interpretari, va rog sa-mi raspundeti cu privire la urmatoarea situatie: In societatea noastra, exista un salariat care este catolic. Pastele catolic in acest an, este in data de 21 aprilie 2019, iar cel ortodox, in data de 28 aprilie 2019. Salariatul va beneficia de zile libere, atat de Pastele catolic cat si de cel ortodox, sau numai de cel ortodox? Nu consider ca este normal sa vina singur la serviciu, dar nici nu il pot obliga sa faca cerere de concediu. Multumesc!
Buna ziua
Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea speta. O societate organizeaza un concurs profesional intre salariati si decide sa premieze castigatorii. Cum se impoziteaza premiile acordate? Se asimileaza veniturilor din salarii? Nu sunt in legatura cu activitatea prestata de salariat, in baza CIM. Va rog si baza legala.
Multumesc!
Buna ziua
Va rog sa imi spuneti daca in cadrul celor 8 saptamani de la nasterea copilului (termenul in care salariatul are dreptul sa solicite acordarea) concediul paternal se poate acorda fractionat, sau este obligatoriu sa fie efectuat integral. Legea 210/1999 nu face nici o precizare in acest sens.
Multumesc.
Buna ziua
Va rog sa-mi spuneti daca o Asociatie de proprietari POATE sa emita factura fiscala pentru intretinerea lunara a unui apartament proprietate persoana juridica, in care se desfasoara activitati economice (magazin). Proprietarul solicita acest lucru.
Va rog sa imi indicati si cadrul legal, daca este posibie. Multumesc!
Buna ziua.
Asta inseamna ca angajatorul e obligat sa acorde salariatului inca 3 zile de concediu paternal dupa 24.06.2016, sau concediu paternal inceteaza la 25.06.2016?
Multumesc frumos.
Buna ziua
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta: un salariat are CIM suspendat din initiativa salariatului - se afla in concediu paternal de 15 zile in perioada 06.06 - 24.06.2016 (are curs de puericultura). Aduce un certificat medical pentru 3 zile in perioada 13-15.06.2016. Acest certificat medical prelungeste concediul paternal? Va rog daca puteti sa imi indicati si cadrul legal. Multumesc!
Buna ziua
Se poate modifica CIM al unui salariat (schimbare functie si loc de munca) in perioada in care salariatul este in concediu medical?
Salariatul ocupa o functie de conducere din care a fost revocat si trecut intr-o functie de executie.
Multumesc!
1. unitate de stat. salariile compensatorii sunt prevazute in CCM la nuvel de unitate.
2. art. 65 Codul muncii
Buna ziua!
In situatia in care angajatorul plateste salariatilor disponibilizati salarii compensatorii in transe (ex. plata in 12 transe lunare egale) din care retine contributii lunare catre bugetul de stat si bugetul asigurarilor sociale, salariatii
1. au statut de asigurat in sistemul de sanatate?
2. pot beneficia de indemnizatia de somaj?
3. perioada in care le este platita retinuta si virata contributia la cas este considerate stagiu de cotizare?
Multumesc!
Salariile compensatorii acordate conform CCM al unitatii se pot considera "plăţi compensatorii, potrivit legii" ?