avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1919 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters106132

Activitate ContSters106132

In urma cu 3 ani am angajat un consilier juridic cu fractiune de norma(4 ore). La un moment dat responsabilul RUNOS din unitate a plecat si intrucat condsilierul juridic avea cursuri de inspector resurse umane a fost de acord sa-i dau decizie de cumul de functii , fara modificarea salariului. Cum se intocmeste in acest caz fisa postului...pentru ca responsabilitatile pe RUNOS sunt diferite de cele ca si consilier juridic.??
Răspuns la discuția HARTUIRE!
Notiunea de hartuire...nu se regaseste in Codul penal la noi...se pare ca trebuie pe altceva...abuz in serviciu, mita..as dori va rog mult mai multe pareri...nu am fost niciodata in situatia sa intru in conflict ,,oficial,, cu cineva......#-o
Răspuns la discuția HARTUIRE!
Inteleg ca la politie trebuie sa fac primul demers?
Sau mai intai discut cu un avocat?
Multumesc!
Răspuns la discuția HARTUIRE!
In momentul de fata chiar nu am alta varianta.Incerc sa ma rog sa fie dreptate . Imi este teama nu de activitatea mea ci de relatiile pe care le pot ei folosi...prin pozitia care o are respectiva d-na are relatrii ....mari....Am incredere in sistem si nu mi-e teama...decat de nedreptate!
Discuție HARTUIRE!
Sunt directorul unei unitati publice cu venituri exclusiv proprii.. Datorita difiultatilor financiare am transformat un post de conducere intrunul de executie, respectand toate procedurile codului muncii(art.40), si CCM art 47(2),54(1),55. Persoana in cauza nu a contestat decizia luata desi avea dreptul legal s-o faca in 30 de zile.Dar din momentul deciziei a inceput o campanie de hartuire din partea sotiei angajatului care are o anumita pozite in structurile autoritatii careia suntem subordonati. S-a mers pana a-mi propune o suma de bani pentru a-l repune in drepturile anterioare(telefonic). intre timp am avut diverse confruntari cu d-na in cauza de fiecare data incercand sa ma intimideze, inclusiv amenintandu-ma cu destituirea mea. mentionez ca sotul d-nei nu avea nici pregatirea necesara postului , mai mult are probleme psihice(cand a fost angajat avea dreptul doar la 4 h-pe motiv de handicap) Sotia a presat fostul director sa-l angajeze , i-a obtinut inclusiv certificate medicale in regula(doar e inspectoare in sistemul sanitar!) si a mers pana i-a obtinut avansarea direct de la forul superior in conditiile in care noi suntem cu personalitate juridica si orice angajare/promovare se face prin concurs.
Acum ma ameninta cu reclamatii la minister. ce pot face ca intre timp sa ma acopar si eu cu dovezi ca toate controalele(inclusiv auditul in desfasurare-la care este pana in prezent ok) au o legatura cu persoana in cauzadatorita influentei si pozitiei din sistem???
Multumesc pentru raspunsuri. In final am transformat postul si respectivul salariat a semnat actul aditional la CIM.Intre timp s-a razgandit si a facut reclamatie...tradiv insa ...perioada de 30 de zile de contestatie trecuse...=D>
CFP-CONTROL FINANCIAR PREVENTIV- se foloseste in contabilitatea bugetara si se acorda pentru cel care pune viza CFP un spor de pana in 25%.
Răspuns la discuția Clauza de confidentialitate
Am reusit sa iau legatura cu responsabilul( IT) pentru afisarea pe site a contractului si mi-a justificat ca a primit nu stiu ce hartii de la Ministerul Sanatatii prin care sunt obligati sa afiseze contractul.....mi se pare absurd, tinand cont ca abia reusim sa supravietuim concurentei private in domeniu...nu mai zic de afisarea tarifelor...ne desfiinteaza in felul acesta...

Suntem o unitate de service-institutie publica,subordonata DSPJ , insa cu venituri proprii-obtinute din prestari servicii medicale.Avem contracte de servicii atat cu unitati sanirtare cat si cu privati.
Zilele trecute am constatat cu stupare ca pe site-ul DSPJ apare o fotocopie al unui contract de-al nostru cu tot cu tarifele continute in contractul incheiat cu o alta unitate sanitara. Luand legatura cu unitatea beneficiara a contractului ne-a precizat ca DSPJ(autoritatea superioara) le-a cerut fotocopia,desi in contract este stipulata clauza de confidentialitate( in ceea ce priveste contractul in ansamblul lui). As vrea sa sesizez DSPJ asupra acestui aspect si nu stiu ce baza legala inafara clauzei contractului mi-ar sustine pozitia. multumesc!
Răspuns la discuția Cat timp?
Am reusit sa aflu raspunsul chiar de la firma asiguratoere: 30 de zile de la data producerii accidentului! poate v-a ajuta si altcuiva raspunsul.