avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 766 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters106401

Activitate ContSters106401

buna.am primit o somatie de la executor pentru plata tarifului de despagubire a folosirii drumurilor publice la 8 procese verbale de contraventie.mentionez ca am vreo 12 amenzi iar 4 le-am castigat in instanta iar 8 nu toate fiind in aceleasi conditii.pot sa fac contestatie sau ceva sa platesc o singura taxa avand in vedere ca amenzile sunt in decurs de o luna si tariful de despaguibire e pe un an.va multumesc.
Buna.Am un dosar de executare silita si azi mi-a venit o comumicare prin care se aduce le cunostinta ca in data de 15 martie v-a fi scoasa la licitatie casa pentru o anumita suma care cu care nu sunt de acord.Vreau sa stiu daca pot face contestatie la evaluare si care este procedura.Va multumesc
am o societate care are o datorie lea o persoana care a cerut executarea in baza unui cec refuzat a primit titlu executoriu si acum imi scoate casa la licitatie mentionez ca acea casa e pe firma dar este girata la banca iar valoarea actuala a ei nu acopera creditul poate sa vanda executorul casa fara acordul bancii daca valoarea ei nu acopera cum am spus creditul
Buna.Am un auto achizitionat in leasing pe pj si am restante de 4 rate la contract.Cei de la firma de recuoerare mi-au spus ca in cazul in care nu platesc restanta cel tarziu maine trimit dosarul la executare.Mentionez ca am platit 29 rate mai am 19 si as avea posibilitatea sa platesc maine o parte din restanta .Ce se intampla daca ma executa silit si daca mai pot sa imi recuperez masina si in ce conditii.
Buna.In anul 2009 am imprumutat de la o persoana fizica suma de 3000 euro cu dobanda lasand garantie o fila cec pentru suma de 16000 lei insemnand cei 3000 euro plus dobanda.Data scadentei a trecut iar eu am dat o alta fila cec dar in momentul in care am dat fila cec deja eram in cip cu cec refuzat datorita blocarii contului de catre finante.Aceasta fila cec are valoarea de 18800 lei Mentionez ca intre timp am platit cca 2000 euro dobanda .Daca respectivul merge la executor cu refuzul cec-ului poate sa imi puna sechestru pe bunuri ma intereseaza in special casa cumparata prin credit pe societate si girata in totalitate la banca (mentionez ca banca a mai cerut o garantie valoarea casei nefiind suficienta pentru acoperirea garantiei)
Buna.Avem un srl care are datorii la stat de 40000 lei si nu dispunem de bani pentru a stinge datoria.Afacerea nu mai merge dar avem un credit contractat la o banca prin care am cumparat o casa care este si gajata pentru respectivul crediut.Vreau sa stiu ce avantaje am daca cer insolventa pentru ca nu vreau sa pierd casa si nici sa inchid total firma(faliment).Cei de la finante mi-au spus ca daca nu fac ceva urgent cer ei insolventa.Va multumesc.