avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 414 soluții astăzi
Forum Activitate dryw3r

Activitate dryw3r

Discuție viza flotant
buna ziua, detin un spatiu de birou pe care l am transformat in locuinta, in acte fiind inregistrat ca birou, din diferite motive, primaria nu mi aproba sa l trec ca si locuinta din cauza PUG-ului, zic ei, desi nu am facut vreo modificare de structura sau instalatii
intrebare:care ar fi procedura ca in aceasta locatie sa mi fac viza de flotant, sau domiciliul stabil daca bineinteles e posibil, nefiind spatiu locativ
buna ziua, am un copil din alta casatorie care beneficiaza de somaj, avand varsta de 25 ani, fiind absolvent al fac. de arhitectura, acum s- a inscris la master pentru completarea studiilor, zice el, in acest caz mai beneficiaza de pensie de intretinere?
va multumesc
buna ziua, platesc pensie de intretinere pentru un copil care a implinit varsta de 25 ani, anul acesta da examenul de licenta, pana cand se considera ca este student?pana isi ia examenul de licenta, sau odata cu incheierea anului scolar?, va multumesc
Răspuns la discuția legea 449
multumesc,dar pe mine ma intereseaza daca repararea sau inlocuirea este stabilita ca termen de la data cand produsul a devenit nefunctional,data predarii la service,pentru ca asa te pot amana la infinit si tu nu poti beneficia de bunul pe care l ai platit.
Discuție legea 449
va salut,am predat un telefon mobil pentru a fi reparat in garantie,deja are 2 luni da cand este la reparat ,nu s a rezolvat inca nimic,as vrea sa stiu care este termenul de stat la reparat si daca trebuia sa fie schimbat cu altul nou daca nu s a putut repara.Servisul mi a dat altul folosit pana la repararea celuilalt.Am tot intrebat si inca nu s a reparat cel in garantie,raspunsul celor de la service este sa mai am rabdare.Va multumesc
Răspuns la discuția pensie alimentara
=D>va multumesc frumos,cred ca am intelesce trebuie sa fac
Răspuns la discuția pensie alimentara
am inteles si stiu ca trebuie sa platesc pentru intretinerea copilului,,revenind la situatie..eu am platit prin mandat postal ani de zile pana in 2000,iar de atunci ,cateva luni am primit banii inapoi,pt ca atunci cand am luat legatura cu mama copilului sa mi spuna ca nu are nevoie de banii mei ,ca ea castiga mult mai mult decat mine.Pur si simplu am fost lasat in pace pana zilele trecute cand am primit citatia pentru plata pensiei de intretinere ,iar eu trebuie sa fac o intampinare cu 5 zile inainte de proces,Mama copilului imi este acum sefa si nu stiu ce i a venit cu citatia ,nu m a anuntat ca va merge in instanta ,iar toate datele mele personale le a ridicat in numele dansei de la biroul personal al firmei,inclusiv copii de pe certificatele de nastere ale celor 2 copii care stau cu mine.Eu asta am vrut sa stiu daca este legal ca a facut uz de functia pe care o are pt a obtine aceste date ale mele,si ce intampinare sa fac,daca merita .
Răspuns la discuția pensie alimentara
am un copil extraconjugal,n.in 1992,pt care am platit pensie alim pana in 2000,mama sa renuntand tacit la aceasta pensie nemairidicand o de la posta,.acum cateva zile a facut o cerere la judecatorie pt a reactualiza hotararea judecatoreasca din 1994,facand uz de documentele mele personale aflate la biroul personal al firmei la care lucrez,fara incuvintarea mea si fara sa le ceara oficial(mama copilului,acum de 17 ani,lucrand intr un post de conducere la aceeasi firma).nu contest dreptul copilului dar va rog sa mi spuneti daca este legal faptul ca a intrat in posesia documentelor mele personale fara incuvintarea mea,certificate de nastere a celor 2 copii ai mei ,adeverinta de la locul de munca etc,eu trebuind sa fac o intampinare la actiunea dansei