avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1094 soluții astăzi
Forum Activitate madimadi

Activitate madimadi

buna seara,am si eu cateva intrebari;soacra mea este operata de cancer mamar(i s-a scos sanul),este in medical dar patronul nu vrea sa-i plateasca medicalul(nu i l-a platit nici pe noiemb.,nici pe dec ;nici pe ianuarie);a facut plangere la casa de asigurari si de acolo i-a venit raspunsul ca trebuie sa ia banii de la angajator ,dar acesta refuza in continuaresa-i dea banii.Ce se poate face in aceasta situatie?multumesc


buna seara,am si eu cateva intrebari;soacra mea este operata de cancer mamar(i s-a scos sanul),este in medical dar patronul nu vrea sa-i plateasca medicalul(nu i l-a platit nici pe noiemb.,nici pe dec);poate sa ia banii pe medical direct de la casa de asigurarii?;si cat i bani trebuie sa ia daca avea salariu minim pe economie?
buna ziua,ma numesc stefan sunt nascut in 23 sept 1958 si am un stagiu de cotizare de 28 ani grupa II.Cand pot iesi la pensie anticipat?multumesc
Răspuns la discuția indemnizatie cc
Patronul la care am lucrat si-a facut alta firma dupa ce a vandut-o pe cea la care am lucrat.Astfel a luat restul de personal la noua firma .
Răspuns la discuția indemnizatie cc
buna ziua,am fost in crestere copil iar firma la care am lucrat a fost vanduta in aceasta perioada,neavand posibilitatea de a ma reintoarce la munca.A trebuit sa dau firma in judecata pt inchiderea cartii de munca si a obtinerii aj de somaj,asa ca am pauza in cartea de munca aproape un an.
Discuție indemnizatie cc
Buna seara, sunt in somaj de 6 luni si sunt insarcinata in 2 luni,daca termin somajul si ma angajez pana la nastere am dreptul la indemnizatie?(somajul il iau 1 an si inainte de a intra in somaj nu am lucrat)
Buna ziua ,am lucrat la o firma pana in noiembrie 2007 cand am ramas in ccc pana in 10-11-2009,perioada in care firma a fost vanduta eu neavand posibilitatea sa ma reintorc la serviciu.Am dat firma in judecata pt a mi se incheia cartea de munca si am castigat,intrand in somaj la data de 20 oct 2010.(in perioada 10 noiembrie 2009 -20 oct 2010 nu am lucrat nicaieri).Intrebarea mea este daca raman insarcinata in perioada cat am somaj,am dreptul la indemnizatia de crestere copil?.Mentionez ca am dreptul la ajutorul de somaj 1 an de zile
Discuție somaj
Buna ziua ,am lucrat la o firma pana in noiembrie 2007 cand am ramas in ccc pana in 10-11-2009,perioada in care firma a fost vanduta eu neavand posibilitatea sa ma reintorc la serviciu.Am dat firma in judecata pt a mi se incheia cartea de munca si am castigat.
Sentinta este urmatoarea;Raportul de munca al reclamantei a incetat la data de10-11-2009 in temeiul disp.art.65 al.1 din C.muncii.Obliga paratul InspectoratulTeritorial de munca Prahova sa completeze carnetul de munca al reclamantei
intrebarea mea este daca am dreptul la aj somaj,daca da, ce acte imi trebuiesc in aceasta situatie
Răspuns la discuția somaj
Am terminat indemnizatia pt crestere copil in 10-11-2009
Răspuns la discuția somaj
se constata ca rapotul de munca al reclamantei cu parata a incetat in temeiul disp.art.65 al.1 din C.muncii.Obliga paratul InspectoratulTeritorial de munca Prahova sa completeze carnetul de munca al reclamanti Aceasta este sentinta