avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 960 soluții astăzi
Forum Activitate DENUTA

Activitate DENUTA

Mama spune ca actele pe teren au existat si exista pe parintii ei ( bunici mei), dar nu stim unde sa ne adresam pentru a recupera terenul.. mama poate dovedi ca este mostenitoare, dar terenul apare undeva in resgistre arhive in o anumita institutie dar nu stim care??? adica mai exact unde sa cautam!
Buna seara.Problema e a mamei mele.Ea mi-a spus ca exista teren in raza satului ei, pe care bunici mei nu al au trecut in titlul de proprietate,( mai exact cand s-a emis titlul de propritate, sa emis doar pe terenurile declarate de bunici la colectiv.. de la vremea aceia) ea stie parcelele respective in sat pe unde sunt.Cum se procedeaza la recuperarea acestui teren? Ce documente? La ce institutie trebuie sa mergem?
Răspuns la discuția incredintare minor
Mai exact trebuie sa merg in orasul de unde e el, sa merg la judecatorie si sa depun o cerere de incredintare??? Eu stau in nordul tari si el in sud..e cam cale lunga..alta modalitate nu exista?? sa depun aici la mine in oras cererea de incredintare??Ce acte mai am nevoie?? sau ce alt ceva?? Va multumesc
Buna seara.Povestea mea suna asa.Dintr- o aventura a rezultat un copil.Pe parcursul sarcini , la nasterea copilului am fost tot singura..nu a fost interesat.Dupa nastere sa prezentat sa recunoasaca copilul, la recunoscut ca tata, dar copilul a ramas pe numele meu de familie.In prezent copilul are 1 an si 6 luni, in tot acest timp m-a mai vizitat si a vazut copilul.Eu sunt din un oras si el din alt oras..vreo 200 km.Eu sunt in relatii ff rele cu el..e violent si mi-e feica de el..si deodata are pretentii si la copil.Daca intentez actiune de incredintare..ce acte, dovezi, martori..mai exact de ce am nevoie..???pentru ca mi-e frica de el ca e ff razboinic!!!.(Mentionez ca eu am locuinta proprie pe numele meu, in prezent locuiesc cu copilul, singura, am studi superioare.. si sunt in concediu maternal de 2 ani..am indemnizatie) Va multumesc
Buna ziua.Am un copil in concubinaj.Eu nu locuiesc cu tata copilului.Tata e trecut pe certificat, dar numele final al copilului este numele meu, nu al lui. (numele de familie)Ce facilitati am eu..ex.pot sa plec cu copilul din tara?pot sa hot singura in favoarea copilului...daca nu ce treb sa fac sa nu mai fiu legata de el..cu copilul.Va multumesc
Răspuns la discuția Scoatere minor din tara
Dar exista o lege in curs de aplicare sau ati auzit de asa ceva de o anumita lege noua... ca nu ar mai fi nevoie de acord tatalui in cazul in care nu suntem casatoriti?
Buna ziua.As vrea sa ma informati si pe mine in legatura cu o problema.De curan d am auzit de la o cunostinta ca s-ar fi dat o lege noua prin care nu mai este nevoie de acordul tatalui pentru a ascoate copilul din tara, eu nefind casatorita, dar copilul are tata trecut pe certificat.Mentionez ca copilul este pe numele meu de familie, tatal doar a recunoscut copilul si sa trecut de tata.Nu suntem casatoriti!!Va rog sa-mi spuneti mai exact daca am nevoi de un acord al lui sau nu pentru a a scoate copilul din tara.Va multumesc!
Buna seara.Traim in concubinaj.As dori sa stiu ce drepturi are tatal daca asi recunoaste copilul, (adica al trece pe numele lui),sau daca nu al trece, ce dezavantaje ar fi, pt copil sau pt mama?Va multumesc
Răspuns la discuția Concediu fara plata-CCC
Va multumesc din suflet.In sfirsit ma-m convins ca o sa fie bine.Multa sanatate doresc la toata lumea.
Va multumesc ff mult ..dar tot o nesiguranta cred am!