avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 404 soluții astăzi
Forum Activitate Gyongyos

Activitate Gyongyos

Buna seara,
Am importat marfuri din India, vama a avut loc in Slovenia de unde marfa a fost trasportata in Ungaria si de acolo in Romania.
Nu am platit TVA in vama (taxare inversa).este corect?
Intrebarea mea este: la ce curs (data) se inregistreaza marfa?cand a avut loc vama sau cand a facturat firma de speditie serviciile.
Va multumesc,
Gyongyos

inseamna ca trebuie sa trimit numai un fisier, generat dupa a doua suspendare.

Va multumesc!
Buna ziu,

Situatia este urmatoarea:
Suspendare pt. crestere copil: 01.10.2009- 13.08.2011
Incetarea suspendarii: cu data de 13.08.2011
Suspendarea contractului din motive personale 1 luna: 13.08.2011 - 11.09.2011

Azi, am introdus in REVISAL toate cele 3 situatii in ordine cronologica si vreau sa trimit fisierul online.Dar in fisier nu apar primele doua situatii,numai ultima(daca trimit asa nu se vede prima suspendare). Iar daca printez raportul acolo se vad toate momentele.
Trebuie sa le trimit fiecare situatie(fisier) separat? si se suprascrie?

Va rog sa ma ajutati!
Multumesc,
Gyongyos
Buna ziua,
Regulamentului intern este un act OBLIGATORIU? care-i legea?

Multumesc!
Buna ziua,

daca sunt salariat cu CIM la o firma si am o intreprindere individuala (camera de inchiriat),obtin venit ocazional adica anual, trebuie sa platesc contributiile?in acest an numai in luna iulie am obtinut venit, am emis numai o factura.
si daca obtin venit anual,trebuie sa platesc contributiile acum,sau la sfarsitul anului?
Va rog mult sa ma ajutati ca nu mai stiu ce sa fac.
Multumesc mult!
Gyongyos
buna ziua

va rog sa ma ajutati cu niste informatii.
am depus dosarul la prefectura pentru a obtine titlul de proprietate la un teren.
au confirmat ca dosarul a fost acceptat de comisie.
din pacate nu stie nimeni care este pasul urmator pentru obtinerea titlului.
cei de la primaria orasului ce trebuie sa faca?
Va rog sa ma ajutati!care este legea unde pot gasi mai multe informatii.

O zi buna,
Gyongyos
Buna ziua,

am auzit ca Intrastatul trebuie depus la Administratia Finantelor Publice pana la data de 15.este adevarat?

Mutumesc,
Gyongyos
Buna seara!

seful meu este asociat si administrator(apare in Act Constitutiv), dar nu are contract de munca.pot sa deduc cheltuielile de transport si de cazare pentru o deplasarea?pot sa-i dau si diurna?


Multumesc
Răspuns la discuția factura introdus pe alt furnizor
Eu asa stiu ca nu trebuia sa includem in D 390 deoarece nu este taxare inversa.Furnizorul din Ungaria a facturat cu TVA.
Am stornat inregistrarile initiale si am introdus corect acum in ianuarie.atunci e corect daca pun pe linia Regularizari din contul de TVA actual diferenta valorica?


mai am o intrebare.seful meu este asociat si administrator(apare in Act Constitutiv) dar nu are contract de munca.pot sa deduc cheltuielile de transport si cazare pentru el?pot sa-i dau si diurna?


Multumesc pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția factura introdus pe alt furnizor
Multumesc!