avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Activitate mihai.petrescu27

Activitate mihai.petrescu27

Răspuns la discuția Contract de prestari servicii
eu doar promovez produsele firmei prin email, telefon, iar la sfarsitul lunii trimit factura catre firma respectiva in care mentionez la denumirea produselor ''prestari servicii conform contract nr...''.

Apare vreo neregula in contabilitate o factura cu prestari servicii, daca nu se prevede asa ceva in codurile caen?

Buna ziua,

As dori sa stiu daca pot incheia contract de prestari servicii ca si II (cod CAEN 4690 activitate principala si activitati secundare: 4618, 4619, 4690 si 7490) cu SRL.

Obiectul contractului il reprezinta o activitate de promovare a unor produse medicale in vederea vanzarii.

Multumesc
Răspuns la discuția activitate de cercetare ca II

Multumesc pentru raspuns

Buna ziua,

As vrea sa stiu daca pot lucra in cercetare (biologie - chimie) cu contract de prestari servicii, fiind PFA (II) si avand printre codurile caen si 7490.


multumesc
Răspuns la discuția dosar penal in curs

nu am semnat in locul lui....am primit de la el decizia de incetare a contractului de munca, iar pe stampila era trecuta alta semnatura, nu a lui....
Răspuns la discuția dosar penal in curs

La politie mi-i s-a recomandat sa nu il contactez deocamdata....i-am intrebat daca e bine sa ii trimit un e-mail sau sa ii dau un telefon....deci am intentia de a ne impaca

Buna ziua,

Am urmatoarea problema de rezolvat, pentru care as cere un sfat:

am adus injurii fostului patron (dupa incheierea contractului de munca, l-am jignit pe e-mail, am fost chemat la sediul firmei pentru a mi-i se inmana cartea de munca, in scara blocului mi-a dat cartea de munca, am iesit din scara blocului, dupa care patronul m-a injurat de mama, dupa care l-am mai injurat pe email cerandu-i un comision din vanzari, l-am amenintat cu bataia, am folosit o exprimare de genul "ai copil acasa...esti inconstient'' din care se intelege ca as vrea sa ii rapesc copilul pentru a-mi recupera banii - toate injuriile erau aduse la persoana lui si ameninatrea cu bataia eu coreland-o cu faptul ca ar putea fi spitalizat si deci nu va putea avea grija de copil, in nici un caz sa ii rapesc copilul), in fine ....am fost chemat la politie pentru declaratie, am declarat ca imi pare rau pentru cele intamplate , ca nu am avut si nu am intentia de a pune in practica cele spuse la nervi...astazi am fost chemat din nou la politie la sectia cercetari penale unde am spus aceleasi lucruri afirmate in prima declaratie, nu am mai dat alta declaratie, am pastrat-o pe prima, spunand din nou ca nu am avut intentia sa pun in practica cele scrise.....

Persoana care m-a anchetat a spus ca procurorul care se ocupa de caz nu i-a placut ''chestia cu copilul'' ...acum astept un raspuns (daca va fi amenda administrativa sau penala) ...eventual as mai putea fi chemat in audienta si poate se deschide un proces...

Intrebarea mea ar fi daca pot face ceva pentru a nu plati amenda sau a nu figura cu un cazier murdar...alta intrebare : ma pot lega de un act cu semnatura falsa? ....decizia de incetare a contractului de munca este semnata de altcineva (eu la randul meu fiind pus, in perioada cat am lucrat, sa semnez in locul lui fara imputernicire) , se poate observa usor la o prima analiza a semnaturilor...pot face in paralel o plangere in acest sens? pentru a-l convinge sa renunte la dosarul penal in conditiile in care eu regret cele intamplate?


multumesc


Buna ziua,

As dori sa stiu ce forma de colaborare este mai convenabila intre mine (II, cod 4690, sistem real, platitor TVA) si SRL cod caen 212?, eu neputand de a comercializa produsele fabricate de SRL.Activitatea se desfasoara la sediul SRL-ului (analize chimice), deci, este o activitate dependenta si in cazul acesta completez declaratia 010 corespunzator cu contributiile aferente?

Mentionez ca deocamdata nu m-am inregistrat la financiar (abia am scos actele de la registrul comertului).Pot depune acum (in cele 15 zile de ''gratie'') declaratiile 220 si 010 sau mai intai negociez colaborarea si in functie de aceasta completez declaratiile?


multumesc
Buna ziua,

as dori sa stiu daca exista varianta trecerii masinii de pe un nume pe altul ca si donatie? sau ce demersuri trebuiesc facute in lipsa acestei variante si in conditiile actualelor legi?
Răspuns la discuția demisie

Buna ziua,

referitor la demisia mea, as ruga daca se poate sa ma ajutati in solutionarea cazului....am primit ieri, 24.02.2011, carnetul de munca, dupa 21 de zile calendaristice....dar nu are inscrisa in el incetarea raporturilor de munca!!!! nici stampila firmei si nici semnatura Directorului; le-am facut solicitari repetate in cursul zilei de astazi, solicitari pe email, prin care cer incheierea raporturilor de munca deoarece mi-am depus demisia!!!!.....cand am primit carnetul de munca si adeverita de salariat in care se inscriu salarile , etc, am semnat ca am primit carnetul d emunca si adeverinta, ulterior acasa am observat ca nu este inchisa cartea de munca!!!!! deoarece cand am primit-o am avut o discutie aprinsa cu directorul, acesta bruscandu-ma fizic (in scara blocului care reprezinta sediul firmei, ma impingea afara din scara) si jignindu-ma (la iesirea din bloc, deoarece are camere de luat vederi, si deci m-a provocat , stiind ca sunt impulsiv!!! si poate poate obtine ceva probe in instanta).....

Ce demersuri legale pot intreprinde pentru a-mi obtine inchiderea cartii de munca (luni 28.02.2011 trebuie sa o predau noului loc de munca)? as dori daca se poate sa imi recomandati cel mai bun avocat specializat in dreptul muncii, din Bucuresti!!!


multumesc anticipat