avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2005 soluții astăzi
Forum Activitate mariana farcas

Activitate mariana farcas

Un cetatean cu dubla cetatenie, daca se muta la pensie in Romania, cum poate beneficia de asigurare de sanatate? Cardul european de sanatare ii asigura acces la toate tipurile de servicii medicale?
Discuție divort
Doua persoane de origine romana, casatoriti in Romania,stabiliti in Germania, pot divorta in Romania? Ambii au dubla cetatenie.
Ce obligatii am daca primesc pe cineva in spatiu ? Se pot pune conditii privind rezilierea intelegerii ? Ce se intampla daca cel ce primeste in spatiu decedeaza ulterior ?
Multumesc
Discuție domeniu public
Dorim sa demaram o actiune cu elevii unei scoli, prin care ei sa imparta fluturasi pe strazile orasului. Fluturasii contin date despre diverse lucruri din activitatea elevilor. . Este nevoie de aprobare de la primarie?
Discuție incadrari
Lucrez in invatamint si in aceasta perioada se completeaza normele didactice pentru urmatorul an scolar. Se va emite o decizie a directiunii cu materiile predate.Ce se imtimpla daca refuzi semnarea deciziei, aducind argumente viabile, dar care vizeaza toate normele( modalitate de constituire ) nu numai cea personala ?
O persoana care a suferit o mastectomie este considerata handicapata ?
Daca da, legislatia muncii prevede ceva pentru acest grad de handicap?
Multumesc
Discuție asigurare
Daca o persoana sufera o operatie in strainatate, iar firma de asigurare refuza ( nejustificat) sa plateasca suma ceruta de spital, ce se intimpla in continuare ?
Pentru ca asiguratorul a tergiversat incheierea dosarului, la iesirea din spital , persoana respectiva a fost obligata sa semneze un angajament de plata. Problema este ca asiguratorul nu are dreptate.
Multumesc pentru eventualele precizari
Unde ma pot documenta rapid despre cum pot demara achizitii on-line, pina acum am avut doar cerere de oferta off line. Multumesc
Discuție CV Europass
Este normal ca firma la care lucrez sa-mi ceara un CV Europass in care a introdus o rubrica privind CNP/ul?
Sunt salariat si platesc asigurari de sanatate. Am si contract de mandat ca agent de asigurari. Sunt obligat sa platesc asigurarea de sanatate si pentru aceste venituri? Daca da, de cind se aplica cumulativ pe toate veniturile ?
Multumesc