avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 921 soluții astăzi
Forum Activitate Parvuv

Activitate Parvuv

-Dupa ce am mostenit o casa in 1987 cu 1700mp intravilan, a trebuit sa o vindem (impreuna cu ceilalti 2 mostenitori). In actul de vanzare cumparare a fost trecut numai casa si 250mp, conform legislatiei comuniste de atunci.
-Ce ar trebui sa facem pentru revendicarea terenului nementionat in acte (1450mp) ?
Ce sanse de restituire avem ?
Buna ziua
-Am mostenit dupa 1989 mai multe terenuri agricole (faramitate de fapt), impreuna cu ceilalti 2 frati (unul decedat dar cu mostenitori);
-Conform legislatiei noastre romanesti, s-a emis un act de proprietate indiviza pe numele celor 3 frati;
-Am intrebat personal la primarie despre situatia suprafetei terenului si mi s-a raspuns ca pe "rol" se regaseste doar 2/3 din suprafata totala (2,66ha di totalul de 4ha). Este posibila o instrainare a terenului fara acordul celorlalti ?

Eu as vrea sa vand partea mea (1/3ha din 2 bucati) in mod legal, nu cu chitante de mana sau asa ceva.
Cum ar trebui procedat, pentru a iesi din indiviziune cu cheltuieli minime, deoarece ceilalti nu sunt dispusi sa plateasca, iar cheltuielile (cadastru, notar) sunt mari pentru a le suporta doar eu ?.


Va multumesc
Exista o baza legala pentru recuperarea/neplata CASS pentru pensionari (de invaliditate) cu boli cronice? Care este si de cand intra in vigoare ?
Multumesc .
Dar de-alungul timpului s-au mai dat Diverse OG-uri sau alte Hotarari de scurta durata si pe ascuns in acest sens. Aveti cunostinta de asa ceva ?
-Pentru pensionarii civili, se poate alege o perioada de cateva luni sau ani, pentru calculul pensiei pentru limita de varsta? Care este procedura (cand si cum)?
-Dar pentru pensia de invaliditate ?
Răspuns la discuția Titlu de proprietate
Unde se poate declara pierdut si se poate face duplicatul ?
Buna ziua
-Am mostenit dupa 1989 niste terenuri agricole impreuna cu ceilalti 2 frati (unul decedat dar cu mostenitori);
-Conform legislatiei noastre romanesti, s-a emis un act de proprietate indiviza pe numele celor 3 frati;
-Acum acest act (hartie-carton) a ajuns printr-o imprejurare la unul din nepoti si se crede proprietarul de drept (o copilarie, nu?). Dar intreb: POATE PROFITA DE ACEST ACT DE PROPRIETATE, atata timp cat nu are nici o imputernicire a celor in drept (mostenitorii) ? Poate face o tranzactie, isi poate trece in proprietate terenurile ? Sau ce altceva poate face ?

Multumesc
Buna ziua!
Dupa bunici mama a primit conform certificatului de mostenire o cota de 1/3 din masa succesorala a familiei ei.
Tatal meu vitreg (decedat dupa moartea mamei) si fratele vitreg (dupa aceiasi mama), au dreptul la aceasta cota de 1/3 a mamei ?
Va rog sa-mi precizati care este cota din mostenire a fiecaruia.
Va multumesc.
Discuție Uzufruct
Am cumparat o casa in provincie de la o pereche de pensionari, cu conditia sa-i las sa locuiasca acolo pana la sfarsitul vietii lor, fara alte mentiuni.
1-in ce conditii intelegerea (uzufructul) poate sa fie anulata ?
2-ce obligatii si drepturi au ei (uzufructuarii) si ce obligatii si drepturi am eu (proprietar) ?
2-casa are 3 camere si teren. Pot sa folosesc si eu locuinta in acest timp ca proprietar ?
Am infiintat PFA-ul de aproape 10 ani. De 3 ani am facut cerere (si s-a aprobat ) pentru incetarea temporara a activitatii. Am platit ultimele taxe si impozite aferente la data incetarii activitatii (30-10-2012).
Acum vreau sa desfiintez PFA-ul.
Mentionez ca am cumparat pe numele PFA un autoturism #-o LOGAN in aprilie 2006.
Va rog sa ma ajutati cu indicarea pasilor de urmat pentru desfiintarea PFA si trecerea autoturismului (vechi de peste 6 ani) pe numele meu.

Va multumesc