avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 460 soluții astăzi
Forum Activitate cristinatabarca

Activitate cristinatabarca

Buna ziua. Am certificat de handicap accentuat; in consecinta, nu platesc impozitul aferent apartamentului proprietate personala.
Intrebare: daca intentionez sa-l vand, platesc impozitul aferent?
Multumesc.
buna seara.
suntem 2 surori care acum, dupa ce a murit si tatal nostru, vrem sa facem succesiunea. deoarece ne-am inteles intre noi cu impartirea bunurilor imobile, putem ca certificatul de mostenitor sa fie punctual, pe fiecare in parte , cu ceea ce ne-am hotarat noi ca ne revine? nu ramane nimic din masa succesorala neatribuit uneia din noi.
sau trebuie intai certificat de mostenitor cu toate bunurile imobile si apoi acte de donatie intre noi doua? adica taxe de 2 ori?
azi am vb acest subiect cu notarul care ne deschide procedura de succesiune si spune ca nu putem face "2 in 1" deoarece nu ne permite codul fiscal, pentru etapa a 2-a, de "imparteala" trebuie sa obtinem pentru noi doua certif. fiscal de la anaf, asa cum am obtinut acum pe numele tatei, in vederea succesiunii.
si ca oricum platim ambele taxe.
va rog dati-mi o parere.
multumesc.
Discuție succesiune
buna ziua.
suntem 2 surori care acum, dupa ce a murit si tatal nostru, vrem sa facem succesiunea. deoarece ne-am inteles intre noi cu impartirea bunurilor imobile, putem ca certificatul de mostenitor sa fie punctual, pe fiecare in parte , cu ceea ce ne-am hotarat noi ca ne revine? nu ramane nimic din masa succesorala neatribuit uneia din noi.
sau trebuie intai certificat de mostenitor cu toate bunurile imobile si apoi acte de donatie intre noi doua? adica taxe de 2 ori?
multumesc.
exista un grup de firme. una din ele efectueaza doar import.
cand marfa ajunge in tara, fara a se umbla la ea, se factureaza catre firma mama, factura dintre ele fiind identica ca si continut cu factura de import.
firma care face importul este comodatara la firma mama, prin actul de comodat specificandu-se ca firma mama preia inclusiv deseurile de ambalaj de la firma comodatara( pur teoretic, caci firma care face import nu poate face contract cu un colector deoarece practic ea nu are ce sa dea colectorului, neumbland deloc la marfa importata, pe care o transfera doar firmei mama).
potrivit legislatiei a.f.m., firma care face import trebuie sa se inregistreze si sa depuna lunar declaratia catre a.f.m. in aceasta declaratie ea declara ca da spre valorificare (prin firma mama) o anumita cantitate de deseuri de ambalaj.
este corect asa?
astept pareri.
multumesc.
buna ziua.
deoarece nu imi pot constitui vreo forma juridica de activitate (platesc esalonat niste cheltuieli de judecata monstruoase si deci am cazier fiscal), imi desfasor activitatea de colaborare cu cateva firme avand cu fiecare contract de munca ptr. 2 ore/zi.
intrebare: 1.trebuie specificat in contract intervalul orar de munca? 2. mi s-a spus de la itm ca nu se mai limiteaza timpul de munca/zi la 8 ore; in acest caz, cate ore de munca am voie sa acumulez pe zi (oricum, mai putin de 24!!!)? 3. in situatia mea am vreo varianta, vreo forma juridica de a-mi desfasura activitatea independent?
multumesc.
Va multumesc.
Data nasterii:24.05.1960
Handicapul il am din nastere dar certificatul de handicap accentuat il am doar de 2 ani. Lucrez din 1984, dupa terminarea facultatii. Beneficiez de vreo reducere a varstei de pensionare?
Multumesc
Răspuns la discuția partaj
Va multumesc mult.
Discuție partaj
Buna ziua. Am nevoie de un sfat.
Sunt in divort cu sotul meu si se pune problema partajului, unde am urmatoarele necunoscute:
1. Inainte de cumpararea apartamentului in care stam am vandut amandoi cate un apartament: sotul meu in noiembrie 2001 un confort 2 iar eu la 1 febr. 2002 - 3 camere. Contractul ptr. apartamentul in care stam a fost incheiat pe 4 febr. 2002, iar la valoarea lui, daca facem procentual aportul valoric al apartamentului meu, reprezinta 74,5% din intreaga valoare a apartamentului actual. Intrebare: cum se face impartirea (se tine cont de valoarea apartametului meu vandut sau 50 - 50%).
2.In timpul casatoriei parintii mei ne-au tot ajutat financiar in diverse situatii. Exista situatii bancare cu conturile existente la acel moment, precum si contracte de deschidere depozite, pe numele meu, iar cel putin unul din parinti imputernicit. Se tine cont de acei bani considerandu-i donatii?
3. Sotul meu a mostenit un apartament, in care apoi a facut investitii majore (termopane, centrala termica, parchet, etc.) Investitiile facute reprezinta bun comun care se imparte la partaj?
Multumesc.