avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1446 soluții astăzi
Forum Activitate Gabriela VP

Activitate Gabriela VP

Buna seara
Am un site de site de socializare pentru romani exclusiv gazduit pe un server din SUA si este in totalitate gratuit pentru utilizatori. Singurii bani care intra sunt din reclamele postate pe site.In aceasta situatie trebuie platite taxe, impozite sau altceva? Proprietar este o persoana fizica.
Va multumesc
Buna seara
Am un site in engleza gazduit pe un server din Statele Unite si presteaza servicii pentru cei din Statele Unite. Eu sunt persoana fizica. Se preteaza vreunei impozitari in Romania?
Va multumesc
buna seara
as dori ca sotul meu sa beneficieze in locul meu de concediul de 2 ani de crestere a copilului.are o vechime de 10 ani dar in ultimul an are o pauza de 1 luna intre job-uri. poate aceasta sa fie o problema? de asemenea ma intereseaza daca cei 85% se calculeaza din media pe cei 10 ani lucrati sau doar ultimul an.
va multumesc
Răspuns la discuția declaratie itm nedepusa la timp
este vorba de itm timis
multumesc pentru raspunsuri
Discuție cesionare firma
buna dimineata
sunt actionar la un srl cu 50% si as dori sa cesionez celuilalt asociat actiunile mele.problema este ca el este actionar unic la alta firma (srl) si nu este posibil.cum implicarea altei persoane este exclusa am inteles ca ar mai fi alte 2 situatii.
1.fuziunea firmei la care este actionar unic si cea la care tocmai devine
2.cesionarea actiunilor celuialt srl ca pe cea de-a doua societate sa fie actionar asociatul meu si srl la care este actionar unic.
spuneti-mi va rog daca este legal sau daca mai este alta posibiliate.
va multumesc
buna dimineata
sunt angajata la un pfa si in fiecare luna se depun pentru mine niste declaratii la casa de asigurari, la casa de pensii, la finante si la itm (cred ca astea sunt toate).pe luna noiembrie au fost tot felul de neintelegeri (motive subiective) intre contabila si noi. am incercat sa depun acum si pentru noiembrie si decembrie si singura problema am intampinat-o la itm unde nu a vrut sub nici o forma sa imi inregistreze actele pe noiembrie si mi s-a spus ca vom lua o amenda de 1500 ron(noi neavand nici o abatere pana acum). din cate am mai auzit ar trebui sa primim doar un avertisment si sa ne ia actele. daca nu reusim exista vreo modalitate prin care le putem forta mana sa ne inregistreze actele pe luna noiembrie?
Răspuns la discuția cesionare actiuni
este un srl, 2 asociati si eu vreau sa cesionez partea mea celuilalt asociat. sper ca v-am lamurit:)
buna seara,
imi puteti spune va rog care sunt costurile pentru a cesiona 50% din actiunile unei firme pe care le detin celuilalt asociat si care este procedura?
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
va multumesc pentru raspunsuri
buna seara
sunt gravida in luna a 3 spre a 4 pana acum am avut 600 ron pe jumatate de norma, si acum mi s-a marit salariul la 1000 ron .imi puteti spune va rog daca mi se va calula doar pe ultimele 6 luni deci cu noul salariu sau se va calcula pe 12 luni facandu-se media .care este minimul care se ofera?
multumesc