avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 479 soluții astăzi
Forum Activitate dia_tia

Activitate dia_tia

Răspuns la discuția ochelari decontati de firma
Va multumesc! Aceasta hotarare de guvern este foarte vaga (din punctul meu de vedere, caci nu am cunostinte juridice). Asa ca as mai avea o intrebare: daca un angajat care lucreaza ca operator calculator are probleme cu vederea, este angajatorul obligat de aceasta hotarare sa ii deconteze ochelarii? Caci in firma noastra ochelarii nu sunt considerati echipament de protectie. Inca o data multumesc!
Buna ziua,

Stiu ca a fost o Hotarare de guvern prin 2006 pe baza careia angajatorul era obligat sa deconteze ochelari de vedere pesoanelor care lucrau mult timp in fata calculatorului. Poate cineva sa imi spuna daca mai este valabila legea si ce lege este?

Multumesc!
Diana
Am primit o oferta de munca scrisa in are mi se cer si diverse acte pentru angajare. Printre ele mi se cere o adeverinta de la fostul loc de munca in care trebuie specificate activitatea desfasurata, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, stagiul de cotizare pe ultimele 6 luni. Stiu ca s-au scos cartile de munca si ma gandesc ca datorita acestui fapt se cer toate aceste informatii. Insa, e legal sa se ceara? Va intreb pentru ca doamna contabila de la actualul loc de munca nu cunoaste legislatia in vigoare. Pe deasupra, eu sunt din luna mai 2010 in concediu de ingrijire copil. Ce ar trebui completat la stagiul de cotizare pe ultimele 6 luni?
Va multumesc!
Sunt in concediu de maternitate si cei 2 ani de la nasterea fetitei urmeaza sa expire in luna mai 2012. As dori sa stiu daca, in cazul in care ma intorc la servici inainte de luna mai 2012, mai primesc stimulent pentru reluarea activitatii inainte de 2 ani, (conform legii anterioare). In caz afirmativ: in ce cuantum va fi acest stimulent si ce trebuie sa fac ca sa il primesc?
Va multumesc!
Buna ziua, as avea nevoie de niste sfaturi in aceasta problema. Sunt in concediu de ingrijie copil pana in luna mai 2012. As dori sa imi deschid o firma si as vrea sa stiu daca acest lucru imi poate afecta cu ceva indemnizatia de la stat. Voi fi simplu asociat, fara contract de munca si nici nu imi voi scoate dividende pe anii 2011-2012. In aceasta situatie exista posibilitatea sa imi pierd indemnizatia?
Va multumesc anticipat!
ma poate ajuta cineva cu un model de recurs pentru dizolvare societate? am gasit pe internet ceva modele, dar sunt prea generale si cum nu cunosc termenii juridici, imi cam prind urechile :D

va multumesc!
Buna tuturor,

stie cumva cineva cum ar trebui sa sune o cerere de recurs dizolvare firma? ca ne-a "rezolvat" contabila si ne-am trezit ca firma noastra functionabila este in curs de dizolvare.

va multumesc anticipat!
In legatura cu acest sb am si eu o intrebare. Am inteles ca intra in calcul salarul brut din ultimele 6 luni - adica se face media lor, se imparte la nr zile lucratoare aferente celor 6 luni, se inmulteste cu nr zilelor lucratoare aferente lunii pt care esti platita, apoi se calculeaza cei 85% din care se scade doar CAS -ul de 9.5 % aferent salarului minim pe economie. Facand un calcul pe media salariilor mele brute din ultimele 6 luni ca in exemplul explicat de mine mai sus, netul ar trebui sa iasa mai mult decat in lunile cand mergeai la job. Pentru ca din brutul calculat pe zilele lucratoare se scade doar CAS-ul nu si restul impozitelor. Am gasit 2 exemple de calcul salar si calcul indemnizatie concediu prenatal, care imi confirma acest exemplu. Calcul salar: [ link extern ] .
Va multumesc!
Va multumesc inca o data! inseamna ca am inteles gresit partea cu penalizarile si sacrina. sanctionarea are legatura cu lipsa activitatii in firma, nu cu greseli ale angajatilor. si , decat sa scoata in somaj pe unii angajati, a preferat sa reduca o perioada salariile.
Va multumesc! insa in cazul in care nu doresc sa-i dau in judecata si nici sa-i reclam, ci doar sa discut cu conducerea in legatura cu revenirea la salarul meu initial macar pe ultimele 6 luni ale sarcinii, vroiam sa stiu daca, ca si persoana insarcinata, pot sustine ca nu e legala aceasta penalizare. din cate am inteles de la altii, pe perioada sarcinii angajatorii nu au dreptul sa faca micsorari ale salariului sau sa concedieze persoana insarcinata. asa este?