avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 878 soluții astăzi
Forum Activitate coldman

Activitate coldman

In urma cu 5 ani ,fiul meu a fost accidentat mortal de catre un fost primar ,actualmente ,consilier judetean.Primarul a fost gasit vinovat din culpa ,condamnat la 2 ani cu suspendare ,la plata unei sume de bani in lei ,de el si firma de asigurarari,si la daune morale in euro catre urmasii fiului meu ! Mentionez faptul ca mama fiului meu (fosta sotie )l-a chemat in judecata pe vinovat si firma de asigurari si dupa aproape 5 ani s-a dat o sentinta , pentru fapta fostului primar care ,nu este inca definitiva !In urma decesului fiului au ramas :sotia insarcinata in luna a6-a ,o fata de 6 ani ,fosta sotie a mea si eu !I In urma cu ceva timp ,fosta sotie a fiului s-a recasatorit in afara tarii si urmeaza sa mai aiba inca un copil cu actualul sot ,pe langa cele doua fete avute cu fostul sot ! Intrebarea mea este ; cine beneficiaza de plata daunelor dupa sentinta definitiva !? Va multumesc anticipat, pentru raspuns !
Am o casa in proprietate in alt judet fata de adresa din buletin,platesc impozit ,apa ,curent atat cat consum in scurtele vizite pe acolo,am facut o cerere la Enel, sa fiu scos de la plata obligatorie!!! a abonamentului r-tv deoarece nici nu am asa ceva acolo(radio +tv) si nici nu urmaresc tvr iar radio nu am!Am dat o declaratie pe proprie raspundere ca nu am asemenea aparate acolo,,intrbarea mea este:-ce se poate intampla daca eu doresc sa stau mai mult timp (1-3 luni)la acea proprietate si am la mine un laptop sau doresc sa imi fac un abonament la net pt un pc? In temeiul carei legi ma obliga sa fac abonament r-tv daca eu nu folosesc asa ceva la propriu? Va multumesc!
Discuție succesiune
Fiul meu a decedat in sept.2012, avea o garsoniera cumparata pe numele lui din 2005 inainte de a se casatori , locuia impreuna cu sotia lui si o fetita in apartamentul cedat la schimb de mama lui (fosta mea sotie) .Au facut shimbul fara acte , de comun acord ,trecerea pe numele copiilor a apartamentului urmand s-o faca (fosta sotie) dupa ce aparea cel de al doilea copil,din pacate a intervenit decesul fiului meu si copllul s-a nascut la 3 luni dupa ce tatal lui a decedat ! Am avut o discutie cu fosta sotie, i-am sugerat ca ar fi timpul sa rezolve situatia apartamentului in care inca mai locuieste nora cu 2 copii, m-a refuzat categoric ,motivand ca orice act ar face ea (donatie ,cadou) poate fi atacat de fratii ei ,iar act de vanzare cumparare nu-si permite ,ca nu au posibilitati materiale. Mentionez ca fosta sotie mai are inca doua apartamente pe numele ei inafara celui in care locuieste acum nora, garsoniera baiatului(care a fost cumparata cu banii dati de mine ) o foloseste pe post de salon de coafura iar nora nu are nimic pe numele ei! Intrebari:-cine trebuie sa deschida succesiunea si care este termenul pana la care costurile nu sunt foarte mari? - cine are dreptul la succesiune ? In asteptarea unui raspuns ,va multumesc anticipat!
A avut primarul expert ,avocatul mi-a recomandat"sa am rabdare ca se va rezolva cu certificatul medico-legal cand vor fi fonduri "!Am sa-i urmez sfatul si sper ca de data aceasta avocatul sa nu fie avocatul "diavolului"! Va multumesc!
Va multumesc pentru raspuns, avocatul a zis ca toata ancheta depinde de eliberarea certificatului medico legal ,certificat care se lasa asteptat deoarece "nu sunt fonduri la medicina legala ",in caz ca dorim sa se elibereze mai repede certificatul,sa platim noi costurile lui care nu sunt de neglijat!Mi s-a recomandat sa am rabdare!
In data de 8 09 2012 fiul meu a avut un accident cu motocicleta pe dn 66 ,a intrat in coliziune cu masina condusa de primarul localitatii unde s-a petrecut accidentul.Martorii oculari care au vazut cum s-a petrecut tragedia, nu au fost interogati de catre politistii veniti la accident,primarul a mutat masina de la locul accidentului, sa para ca venea din contrasens,exista inregistrare video ca in timpul producerii accidentului, masina primarului nu putea veni de pe contrasens ci de pe un drum secundar .Tragedia s-a petrecut sambata la 16,40 ,accidentatul mortal sa depus la morga cateva ore mai tarziu, duminica in jurul orei 13,30 ni s-a eliberat un certificat constatator de catre medicul legist in care este stipulata cauza decesului; craniul zdrobit .Ni s-a spus ca fara un certificat medico legal eliberat de catre medicul legist .procurorul care se ocupa de caz ,nu are caz .Acest certificat se pare ca nu poate sa fie eliberat pe motiv ca nu sunt fonduri pentru aceste investigatii si sa asteptam 1 an pana vor aparea aceste fonduri! Intrebare:Cum trebuie sa procedez , sa se demareze ancheta in acest caz , cand persoana care este responsabila de producera accidentului este in functia de primar si se incearca musamalizarea cazului !? Au trecut deja 4 luni de la producerea accidentului ,exista dovezi video si martori oculari care n-au fost bagati in seama chiar daca au insistat sa fie martori ,nu se intampla nimic din partea autoritatilor, ce pot face ? Care sunt pasii de urmat pentru a se face dreptate ,a ramas in urma acestei fapte ,o sotie cu 2 copii unul de 5 ani si unul de cateva saptamani nascut pe 22 dec 2012.Avocatul ne-a sugerat sa platim noi cheltuielile cu eliberarea certificatului de la medicina legala si atunci se poate demara ancheta! Banca o preseaza pe sotia defunctului sa plateasca ratele la asigurarea de viata pe care acesta o avea la ei ca nu-i pot plati despagubirea daca nu dovedeste ca exita accident si cetificat medico legal ! Ce-i de facut in acest caz? Va multumesc anticipat pentru un raspuns care sa ma ajute !
Buna ziua, detin un imobil casa, pe care doresc sa-l vind unei pers. fizice care este de acord cu pretul cerut de mine, tranzactia o vom efectua in prezenta unui notar de pe raza localitatii unde este imobilul,acesta va percepe taxele care i se cuvin de la vinzator si de la cumparator ,intrebarea mea este urmatoarea; mai trebuie sa "cotizez" si la C.A.S. pt venitul obtinut din vinzarea unicei proprietati!!? in cazul ca trebuie , care este procentul din suma si unde trebuie s-o "donez" si in final care este legea in care se stipuleaza aceasta taxa (impozit) la C.A.S. Va multumesc!
Răspuns la discuția PROCEDURA CIVILA
va multumesc pt raspuns,era de asteptat !Oamenii vor avea parte de un proces corect, cu un verdict corect, numai dupa ce se va schimba ADN-ul uman, din care sa lipseasca genele raspunzatoare de;parvenire,imbogatire,sclavie de orice fel !!SPERANTA MAI RAMINE SI UTOPIA!
O sentinta data de judecatorie ,atacata cu recurs la Tribunalul judetean ,incheiata cu o decizie "Definitiva si irevocabila ", mai poate fi atacata cu sorti de reusita in mod legal, intr-o instanta in care completul de judecata sa nu fie partinitor , sa tina cont de dovezile reale aflate la dosar,sa ia in considerare cu adevarat, contributia fiecarei parti aflate in proces de partaj,mai exista speranta sa se faca "justitie"intr-un proces de acest gen, in care predomina minciuna ,inselatoria,interesul financiar al celor care sunt pusi sa faca "dreptate"?! va multumesc! :help::sorry:#-o
Sunt pensionar din 2005, am fost si PFA din 2007pana in 2009 ,am aflat intimplator de la o contabila, dupa un an de la infiintarea PFA-ului ca nu conteaza ca esti pensionar la limita de virsta ,TREBUIE sa platesti CAS -ul la casa de pensii judeteana ,numai dupa ce in prealabil ,scoate-ti de la trezoreria de care apartineti ca PFA; formularele cu veniturile estimate si veniturile anuale realizate ,faceti copii xerox dupa ele,inarmati-va cu MULTA rabdare ,asezati- va frumos la coada (mare de obicei)la Casa de pensii si cu putin noroc, poate reusiti intr-o zi sa va platiti CAS-ul!!Sanatate S-AVETI ca restul vine sigur !! Solutia CEA MAI SIMPLA ; trimite-ti un contabil si ati rezolvat-o!#-oX-(=D>