avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 963 soluții astăzi
Forum Activitate wavecipri

Activitate wavecipri

Răspuns la discuția Acte necesare infiintare SRL-D
Daca am fost actionar la un SA listat la BVB cu un procentaj insignifiant ( actiuni de 400 lei la o companie cu capitalizare pe piata de peste 300 mil. euro ), am pana in 35 ani, si indeplinesc restul conditiilor, pot sa deschid aceast SRL-D?
Răspuns la discuția dovada platii!!!
imi pute'ti va rog spune ce este acel PV DE COMPENSARE
care este procedura, in asa fel incat sa nu trebuiasca sa imi trimita banii in cont dupa care sa ii trimit inapoi doar pentru a aparea pe extrasul de cont.
buna ziua.
in urma cu cateva luni, am avut un magazin online, dar de ceva vreme sta in stand-by.
lucrez cu un procesator de plati online si la acestia in cont am o suma de bani din incasarile facute prin intermediul magazinului.
eu am emis factura pentru produsele vandute, iar aceste facturi sunt in contabilitate, dar banii sunt in contul procesatorului.
acum, contabilul mi-a cerut o dovada ca am incasat acei bani, (exceptand factura) iar acest lucru se poate numai daca procesatorul imi trimite banii in cont si astfel apar pe extrasul de cont.
eu nu mai doresc sa imi trimita banii deoarece am de platit un abonament la procesator de aceea suma.
in cazul in care procesatorul imi emite factura pe suma datorata, suma se scade din contbilitate, dar NU VA FII PE EXTRASUL DE CONT, este o problrma, sau trebuie ca procesatorul sa imi trimita banii ca sa fac dovada, dupa care sa ii trimit din nou in cont la el.
Va multumesc
Discuție deducere TVA
buna ziua.
as dorii sa stiu daca o firma poate deduce tva-ul in cazul in care face face o plata unei PF (nu PFA)
firma presteaza un serviciu prin care incaseaza suma + tva, dupa care plateste uneia sau mai multor PF o anumita suma, in baza unui contract de colaborare.
cum se procedeaza in acest fel.
va multumesc.
buna ziua,
as dorii sa stiu daca se poate realiza un contract de colaborare intre un site si un utilizator al acestuia.
in cazul in care clientul devine un user inregistrat al situ-ului, acceptand termenii si conditiile.
acesti termeni si conditii pot fii acceptati ca si un contract si pot avea valoare juridica?
Buna ziua.
As dorii sa stiu ce se intampla daca un client imi cumpara un produs prin magazinul online, dar din diferite motive doreste sa il inapoieze.
In acest caz, cum se procedeaza pentru ai restituii bani, si produsul sa reintre din nou in gestiune?
Va multumesc mult pentru raspuns.
Buna ziua.
Am si eu un magazin on-line, cu procesator de platin on-line cu cardul.
Atunci cand un client face o achizitie cu cardul. Eu ce trebuie sa ii ofer?
Eu am intrebat pe cei de la procesarea cardurilor, si mi-au spus ca ei NU ofera nici factura si nici chitanta, ci doar rezultatul tranzactiei. Pot oferii chitanta prin email, odata ce le trimit si factura? Sau cum se procedeaza in acest caz?
Va multumesc.
Nu stiu exact, dar cred ca vor fii si situatii cand voi da cuiva care nu a cumparat nimic de la mine. Ce se intampla in aceasta situatie?
Se poate emite o astfel de factura cu discount dar pe factura sa fie numai acest produs? Nu si alte produse.