avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 777 soluții astăzi
Forum Activitate mihaela-ciolea

Activitate mihaela-ciolea

Discuție ajutor
Ce se intampla daca nu efectuez cele 42 zile de dupa nastere(lauzie)Doctora mi a gresit data de nastere si eu pe 9 voi intra in cele 42 zile.Mai beneficiez de indemnizatie crestere copil?Unde ma pot adresa ca sa rezolv aceasta problema,am si scrisoare de la doctora mea ginecoloaga unde recomanda inceperea prenatalului.Multumesc anticipat
Răspuns la discuția prenatal
Asta stiu ca am dreptul la 126 de zile,dar daca nu efectuez cele 42 de zile care sunt obligatorii pentru lauzie.Ce se poate intampla?Mai primesc indemnizatia de crestere copil,sau nu?Multumesc
Discuție prenatal
Buna seara!Am si eu o intrebare.Ce se intampla daca depasesc cele 42 de zile de lauzie?Adica doctora mea a gresit calculul,mi-a zis ca voi naste pe 12-14 februarie,eu nu am nascut nici pina la aceasta data,iar acum am luate 73 de zile de prenatal.Ideea e ca daca nu nasc pina pe 9 martie ,nu voi putea efectua cele 42 de zile de lauzie,si sunt f ingrijorata.Va multumesc
Discuție prenatal 2
Am inteles dar asa cu cm si cel prenatal depasesc cele 126 zile?
Ce este de facut ca poate depasind cele 126 nu mai beneficiez de indemnizatia de crestere copil
Discuție DILEMA
Buna seara!In curand voi naste si asi vrea sa stiu daca sotul meu beneficiaza de citeva zile de la munca libere,ceva in genul zilelor libere pt cununia civila.Multumesc frumos
Discuție prenatal 1
Buna seara am si eu o nelamurire despre concediu prenatal.Concediu prenatal se considera cel care se plateste cu 85%,cel care are codul 08?Pentru ca am luat de la personal o adeverinta cu ultimile zile de concediu pe ultimele 12 luni,iar dansa mi-a trecut zile adunate impreuna si concediu medical si cel prenatal,Eu am stat in medical pina sa intru in prenatal,dar pt cu totul alta boala,medical platit cu 75%adica pt boala obisnuita.Este corect sa adune zilele de cm cu cele de concediu prenatal.MULTUMESC FRUMOS
Discuție Alocatie
Buna ziua!Cum pot obtine alocatie pentru crestere copil pina la 2 ani,adica cei 85%.Unde trebuie sa ma adresez,si ce acte imi trebuiesc.Multumesc mult.
Discuție Dilema
Buna ziua!Asi dori sa mi spune ti si mie ,daca sunt angajat de o luna si ceva la o firma,beneficiez de zile libere pentru cununia civila(3-5 zile libere).Multumesc frumos.
Buna seara!Pe data de 16 decembrie voi intra in prenatal,si voi primi 85%din salariu.Intrebarea mea este,dupa ce se termina prnatalul,cum voi intra in posesia indemnizatiei de crestere pentru copil.Ce acte imi trebuiesc,unde va trebui sa merg,si citi bani voi lua?Va multumesc
Buna ziua!Am si eu o dilema.Cit la suta primesti dupa ce nasti(cit la suta din salariu brut sau net)Multumesc