avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Activitate cameliaj

Activitate cameliaj

Circula in ultimile zile o circulara ANAF publicata la Teleorman/Valcea (depinde unde citesti informatia) prin care ne sunt amintite obligatiile de a intocmi anumite situatii financiare cu ocazia fuziunii, reorganizarii si lichidarii SC si bineinteles posibila amenda in caz de nedepunere sau depunere cu intarziere).
Aici apare (printre alte coduri de bilant) si codul de bilant S1036 pe care nu l-am gasit pe site-ul ANAF.
Ati mai intalnit acest cod de bilant?
Multumesc anticipat.
Ce format de bilant se utilizeaza in 2012 pentru depunerea la ANAF cand societatea se dizolva fara lichidare?
Răspuns la discuția am facut o greseala
In mod normal ar trebui sa se intoarca in contul dvs.
Dar mai exista posibilitatea ca CIF scris gresit de dvs sa se "potriveasca" cu unul din evidenta lor si atunci banii ajung acolo.
Cel mai bine ar fi sa mergeti personal la trezoreria benefiarului si sa vedeti care este situatia, avand cu dvs copia OP.

Bafta!
Răspuns la discuția contabilitate
E nevoie de mai multe detalii.
A castigat licitatia, ce a platit cu chitanta, etc...
Este tot in faza de proiect.
Mai asteptam.
Răspuns la discuția suspendare activ firma
Daca nu cereti la ANAF intrarea in Regimul derogatoriu privind declaratiile, nu este necesar sa depuneti nimic la Adm Fin, deoarece ei primesc electronic datele de la Reg Com. Doar ptr linistea dvs faceti copii dupa actele de la Registru si depuneti-le prin Registratura la Adm Fin.
Tocmai in acest context am pus intrebarea. M-am gandit ca din experienta colegilor nostri de breasla aflam mai multe detalii.
Sunt de acord ca o firma suspendata mai are anumite plati de facut. Chiar am situatii cand clientii mei au suspendat firma si au obtinut regimul derogatoriu, au avut de plata depunerea bilantului la ONRC, dar am ramas in stand-by cum procedam la emiterea facturii. Am intrebat si la Adm.Fin.de unde am primit urmatorul raspuns:
"Nu aveti voie sa inregistrati nimic pe perioada suspendarii, nici macar facturi de furnizori. Asta inseamna cheltuieli, decont TVA, D394, etc si de aici noi tragem concluzia ca ati incalcat regula suspendarii de a nu avea activitate, respectiv anularea regimului derogatoriu."
"Avand in vedere ca o societate suspendata nu poate sa aiba angajati si, ca urmare, nici contabil, inseamna ca bilantul trebuie semnat de un expert contabil independent sau societate de expertiza contabila" a spus colegul nostru Iulian Manea.

La cele spuse mai sus vin cu o intrebare: expertul contabil independent sau societatea de expertiza contabila cum va factura serviciile efectuate? Societatea suspendata nu poate inregistra factura emisa de expert. Cum procedam?
Răspuns la discuția rectificativa declaratia 100
Pentru omiterea din declaratia 100 a impozitului pe profit nu se depune declaratie rectificativa. Rectificati ceva ce ati depus deja; in cazul dvs nu ati depus nimic ptr impozitul pe profit.
In aceasta situatie intocmiti o noua D100 ptr perioada respectiva, doar cu impozitul pe profit. Intradevar neinscrierea impozitului pe profit atrage dupa sine "penalizarea" dvs.
Daca sunteti la prima abatere de acest fel, incercati sa depuneti odata cu noua D100 si o cerere catre Adm Fin in care sa solicitati doar un avertisment ptr fapta dvs. Poate cine stie....
Intrebare: daca firma are activitatea suspendata la Reg Com, nu ati facut cerere si de intrare in regim derogatoriu ptr declaratii la Adm Fin? Acest lucru v-ar scuti de depunerea trimestriala a declaratiilor, ramanand doar cele anuale.
Răspuns la discuția Inreg corecta?
Trebuie mai intai sa verificati documentele juridice ale firmei. Solicitati administratorului sa va arate toate mentiunile inregistrate la Reg Comertului si bineinteles actul constitutiv al firmei ( ultima varianta bineinteles).
Abia apoi vedeti daca este corect capitalul social sau nu.