avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 947 soluții astăzi
Forum Activitate kalinb

Activitate kalinb

Buna ziua,

Va rog sa imi clarificati ce trebuie scris in actul constitutiv la domeniu de activitate principal si secundar. Pentru aceasta am 2 intrebari:

1.
Conditiile de infiintare SRL-D, spun ca trebuie ales maxim 5 grupe, astfel modelul de mai jos este corect?

Domeniul principal consta in cod CAEN <3 cifre> , .....
Activitatea principala CAEN <4 cifre> , .....

Societatea mai poate desfasura si alte activitati dupa cum urmeaza:
Clasa <4 cifre> , ..... <din aceasi grupa cu dom principal>
Grupa cod CAEN <4 cifre>, , ..... <Grupa nr 2, 3, 4, 5>
Clasa <3 cifre> , .....
Clasa <3 cifre> , .....


Astfel pot fi trecute 5 grupe, dar mai multe clase de activitate.

2.
Se poate trece printre domeniile de activitate la infiintare SRL-D si o activitate juridica 691, chiar daca activitatile principale sunt de alt profil?

Multumesc! O seara placuta!
Răspuns la discuția Cauza amanata
Gabriela Pintea a scris:

Aici nu este vorba despre lipsa de procedura cu intimatul. Instanta solicita acestuia sa-i comunice niste relatii fara de care nu poate proceda la judecarea cauzei. Va reveni cu adresa pana cand fie intimatul comunica instantei relatiile solicitate, fie instanta se satura si ii aplica acestuia o amenda judiciara in temeiul art. 108 ind. 1 Cod procedura civila.

Va rog sa nu mai scrieti denumirea intimatului, nu este relevant pentru discutie iar in forum discutam probleme juridice, nu despre persoana juridica X sau Y.


Se poate grabi acest proces?
Un inconvenient pentru mine este ca acea amenda apare inregistrata la taxe si impozite. Daca o sa am nevoie de un certificat fiscal, o sa ma incurce aceasta "neplata".
Răspuns la discuția Cauza amanata
Petrisor Laura a scris:

Dvs.:
- Ati cerut judecata cauzei in lipsa a Dvs. de la dezbateri conform art .242 alin 2 Cod procedura civila,
- NU puteti cere judecarea in eventualitatea lipsa a intimatului.

Daca nu este comunicare cu intimatul nu este procedura indeplinita in dosar, de aceea se revine cu adresa.
Ar trebui sa invederati instantei ca nu ati izbutit sa aflati domiciliul paratului (daca este schimbat) si sa se dispuna citarea acestuia prin publicitate.


Imi cer scuze am omis sa mentionaez ca intimatul este o institutie a statului. Procesul este pentru o plangere contraventionala, amenda de radar. S-a facut o greseala in PV de constatare.

Si cum zicea d-nul Adrian Tutor, sunt chiar asa de greu de gasit?
Discuție Cauza amanata
Buna ziua,

De cate ori se poate amana o cauza intr-un proces, avand acelasi motiv, "Revenire cu adresa" catre intimat?
Eu am cerut si am motivat judecata in lipsa, doar ca este a 4-a oara cand se amana pe acelasi motiv.

O zi buna,
Calin
Buna ziua,

Doresc sa cumpar un imobil cu teren aferent, iar proprietarul zice ca are doar titlu de proprietate pe imobil cu teren.
Pot face contractul de vc fara ca proprietarul sa faca intabularea pe el? Proprietarul sustine ca se poate sa intabula direct pe mine.
Ce acte sa cer vanzatorului pentru a face intabularea direct pe mine?

Multumesc anticipat
Buna ziua,

Se poate cere garantie de buna executie unui constructor PF? Este lege care sa reglementeze acest lucru, care este perioada de garantie? Trebuie trecut la semnarea contractului un termen de garantie, pot sa oblig constructorul sa faca asta?

Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Intabulare, drept de ipoteca
zahariamarius a scris:

Buna ziua !
Avand in vedere ca ipoteca reprezinta o garantie reala, servind la garantarea obligatiilor unui debitor fata de creditorul sau, printr-un bun imobil din propriul sau patrimoniu, anume desemnat , este cazul sa va avertizez ca imobilul ce urmeaza sa- l cumparati nu va apartine pana la eliberarea de sarcina.
Consider ca trebuie sa actionati in instanta constructorul. In acest sens angajati un avocat, avand in vedere ca este deosebit de important de stiut ce este stipulat in contract.
Cu stima !


Constructorul sustine ca apt o sa fie libere de sarcini cand o sa facem contractul final. Este posibil sa treaca ipoteca doar pe o parte din imobil? Chiar daca nu este facuta apartamentarea? Si sa ne prezinte noua un CF lispit de sarcini la semnarea contractului final?
Plus ca zicea ceva de genu: nu o sa faca intabularea apt direct pe constructor, dupa care sa-l cumparam de la ei, ar vrea sa faca contractul final si sa se faca intabularea direct pe noi.
Buna ziua,

Am contractat de mai demult un imobil, trebuia predat de aproape 2 ani. Imobilul este ridicat, are cf pe bloc scos, si are documentele cadastrale de apartamentare facute. Constructorul tot o lungeste, nu stiu din ce motive, si nu face apartamentarea.
Recent a aparut la sarcini urmatorul lucru: "intabulare, drept de IPOTECA, valoare x eur, asupra cotei x/x, in favoarea X"
Ce insemna mai exact aceasta "intabulare, drept de ipoteca"? Ni se spune ca s-a pus ipoteca deoarece au ramas fara bani si au ipotecat demisolul pt a construi magazine. Dar apartamentarea nu e facuta, Se poate? Nu trebuie acceptul nostru pentru a construi ceva la demisol?
Cum ne poate incurca aceasta ipoteca pe noi ca promitenti cumparatori?

Multumesc

Răspuns la discuția Inscriere Antecontract in CF
aemilius a scris:

Daca este deja inscris un antecontract atunci creditorul obligatiei de a face este cel trecut in acel antecontract . Atata timp cat acesta nu este radiat nu se poate pune problema notarii unui alt antecontract.


CF-ul in care s-a facut inscrierea era al terenului (pe care s-a facut blocul si urmeaza sa aiba acea persoana apartament) si s-a transcris, acum apare inscris in cf-ul blocului. Aceea persoana are antecontract facut pe 1 apt, eu ca promitent cumparator al altui apt, de ce nu pot sa fac inscrierea? Ati vazut motivul, am procedat la fel, doar ca mai tarziu.
Răspuns la discuția Inscriere Antecontract in CF
aemilius a scris:

Ce povestiti dvs si ceea ce scrie in incheierea BCF nu are nicio legatura. In incheiere se vorbeste despre intabulare si inscriere provizorie iar dvs aveti nevoie de notarea antecontractului in CF -ul imobilului la rubrica sarcini. In baza antecontractului nu se poate face nici intabulare si nici inscriere provizorie deoarece antecontractul da nastere la obligatia constructorului de a va incheia la o data ulterioara contractul de vanzare cumparare propriu-zis. Probabil nu ati cerut ceea ce trebuie sau registratorul nu a inteles ce doriti .


Este deja inscris in CF imobil bloc un antecontract in Partea II (Foaie de proprietate).
Tot acolo s-a incercat inscrierea altor antecontracte, mai tarziu, si in aceeasi parte II, apar ca respinse. De acolo este raspunsul.