avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1531 soluții astăzi
Forum Activitate radudel

Activitate radudel

1. Este posibila crearea de partid sau alta forma legala de organizare la nivel de oras 15-20.000 locuitori pentru a participa in campanie electorala si in ce conditii?
2. O firma de administrare locala sub ce forma poate participa la alegeri locale fara o platforma politica ci cu una economico-sociala?
Multumesc.
In contextul legal, termenul de coordonator (de misiune de exemplu) poate fi asimilat cu cel de conducator (de misiune)? Din punct de vedere al DEx exista o diferenta, dar aplicat la termeni juridici a coordona este asimilabil cu a conduce? Si aici ma refer la puterea de decizie si responsabilitatile aferente in cazurile respective. Decizia unui coordonator poate fi asimilata cu decizia unui conducator? Exista undeva stipulat in vreo lege sau vreun precedent creat care sa stabileasca nivelul de responsabilitate legala alocata acestor pozitii/functii, etc.?
Am inteles. Multumesc. Practic fata de aceasta definire de norma de lucru normala se iau in considerare celelalte drepturi. Noua ni se spune ca avand norma redusa, nu avem voie sa prestam ore suplimentare. In concluzie noi avem dreptul sa prestam ore suplimentare, bine asta nu inseamna ca ne si dorim dar avand program de lucru non-stop cu ritm impus, automat apar ore suplimentare.
Norma de lucru la nivel national nu este de 40 de ore? Eu asa stiu ca e specificat in Codul Muncii.(art. 112) Orice alta varianta este norma redusa. Daca privim prin prisma DL125/1990 care reglementeaza programul nostru de munca, acolo scrie 36 de ore pe saptamana (7.2hx5zile).
Lucrez in domeniul aviatiei civile si beneficiem de norma redusa de lucru de la 8h/zi la 7,2h/zi. In aceste conditii norma este de 36h/saptamana. In acest caz, datorita programului de lucru continuu, cu ture h24 si a unui ritm impus, apar ore suplimentare. Este permis conform legii efectuarea de ore suplimentare in conditiile in care exista norma redusa de lucru? Si in consecinta daca aceste ore nu pot fi compensate cu timp liber se pot plati? Multumesc!
Nu este conditionare ci "oferta" facuta de angajator pentru a beneficia de stagiu complet de cotizare. Nu este o impunere a cuiva ci o oferta in baza CCM existent.
In fosta lege 3/77 categoria noastra profesionala era cuprinsa alaturi de personalul navigant si nenavigant. Ulterior dupa aparitia legii 19/2000 am fost exclusi din grupa de munca conditii speciale. Teoretic la ora aceasta un controlor de trafic aerian iese la pensie la 65 de ani ceea ce pentru sigurata circulatiei aeriene constituie un risc major. Am promovat un proiect de statut profesional care sa ne permita reducerea varstei de pensionare la 55 de ani. Partea financiara a problemei contributiei este oarecum rezolvata, in sensul in care angajatorul se obliga sa plateasca in avans pentru cei 10 ani reducere. In concluzie ideea era sa iesim la pensie la 55 de ani dar cu contributie integrala. Din pacate conjuncturile poltice nu ne-au ajutat sa rezolvam problema legiferarii acestui statut sau alta varianta de genul completarea anexei cu controlorii de trafic aerian inclusi la personalul nenavigant sau orice alta varianta de modificare a varstei de pensionare. De asemenea aceasta modificare propusa de noi nu influenteaza bugetul national de pensii si nu are impact asupra sa.
Intrebarea 1: exista posibilitatea aceasta a platii integrale in avans in cazul varstei reduse de pensionare?
Intrebarea 2: exista vreo entitate juridica care ar putea sa ne consilieze in acest sens si eventual pe baza de contract sa promoveze acest act normativ?
Multumesc!
Răspuns la discuția Distanta de la acoperis la gard
Dar cu zapada cum ramane? Zapada netopita care aluneca nu se opreste in jgheab.
Un vecin a cosntruit cam la 1 m o casa si are geamuri orientate catre curtea mea. Initial a promis ca le va acoperi cu folie avand doar nevoie de lumina pe casa scarilor. Dar nu a facut-o pana acum. Ce ar trebui eu sa fac in acest caz? Cine raspunde de acordarea unor astfel de autorizari si cum pot sa vad daca ce a facut coincide cu proiectul autorizat? Multumesc.
Un vecin a construit la 1 m de gard o constructie permanenta iar acoperisul este iesit pe limita de proprietate. Daca monteaza burlane si jgheaburi apa probabil nu va curge la mine dar cum ramane cu zapada de la iarna care se scurge altfel decat apa?