avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 956 soluții astăzi
Forum Activitate talmacel

Activitate talmacel

Discuție Declaratia 097
Buan ziua,

Am o firma la care platesc tva -ul trimestrial si trebuie sa depun declaratia 097 deoarece nu am depasit plafonul.
Dar intrebarea mea este cum o sa procedez cu plata tva-ului deoarece dupa ce se emite factura la cateva zile se si incaseaza.( tva trimestrial ) dar si tva-ul care trebuie scazut din cheltuieli??
:O
Buna seara,

Va rog sa imi spuneti daca vreau sa divortez ,dar fac 5 ani in septembrie 2012si nu mai vreau sa astept pana atunci cum se impart bunurile? ( ma refer la cele cumparate de sot inainte de casatorie si cele dupa, in cazul in care nimik nu este pe numele meu).
Va multumesc
Discuție PFA
Buna ziua,
Mi-am infiintat un pfa pe 14.04.2012 cu niste tonomate de cafea.
As dori sa stiu daca trebuie sa declar ceva acuma si ce anume ?(220)
Si vroiam sa va mai intreb daca trebuie si casa de marcat?

Va multumesc
Buna ziua,

Daca vreau sa depun actele pentru somaj este posibil in urmatoarea situatie?
Am lucrat in ultimul an in doua locuri diferite si acum unde sunt angajata de 2 luni ( al 3 lea ) se desfinteaza postul.
Dar intre aceste locuri de munca nu am spatiu ,am continuitate.( am plecat de la un loc de munca am inceput la celalalt cu a 2 a zi si tot asa ).

Astept raspuns
Va multumesc
Buna ziua,

As dori sa stiu va rog daca vreau sa suspend o firma pe 3 ani cum ramane cu angajatii intra in somaj sau...?
Si din cate am citit trebuie sa merg prima data la registrul comertului sa depun o cerere, dupa care la finante.
Dupa care mai trebuie sa depun declaratii in tot acest timp?
Va multumesc
Buna ziua,

As vrea sa cumpar un tonomat de cafea si am inteles ca trebuie sa am firma sau pfa ca sa il inchiriez.
Ce este mai convenabil PFA sau SRL?
Si daca ar fi PFA de ce acte am nevoie pentru infiintare?

Va multumesc:D
Buna seara,

Puteti va rog sa imi spuneti daca pot angaja in domeniul constructiilor un om pe o perioada determinata de 2 luni jumate, deoarece atata dureaza lucrarea!
Din cate am citit am vazut ca se poate angaja pe perioada determinata maxim 36 luni dar nu se specifica exact cat.

Va multumesc!
Răspuns la discuția Titlu executoriu
Multumesc mult :)
Buna ziua,

Am o firma care a platit la stat dobanzi si penalitati tva, profit, tva, cf titlu executoriu.
Imi puteti spune va rog cum le pot constitui? ( conturile)
Va multumescB-)
Discuție Concediu legal
Buna ziua,

As dori sa stiu pentru o persoana cate zile de concediu de odihna are dreptul pe acest an in conditiile in care a lucrat pana in data de 11.06.2011, dupa care din 11.06.2011 are concediu medical pana la sfarsitul anului.
Daca concediul medical are vreo legatura cu zilele de concediu de odihna??

Va multumesc:">